Menu
Úvod  › 

Tipy, které vám zachrání zdraví při sedavém zaměstnání

Sedíte v práci od rána do večera a na návštěvu posilovny už vám skutečně nezbývá ani minuta? I přesto nemusíte dostat ve třiceti infarkt. Následující tipy vám mohou zachránit zdraví a možná i život.

Ve svém zaměstnání téměř i nocujete, ze židle se zvednete jen v případě, že si jdete pro kafe a pokud vám to váš zdravotní stav ještě nedal pocítit, brzy se to stane. Jak se ale dá zlepšit životní styl v případě, že od rána do večera zíráte do monitoru počítače? Vyzkoušejte následující tipy:

Zapomeňte na výtah

Je jasné, že při nabitém programu plném pracovních schůzek a úkolů, nemáte na cvičení a sport vůbec tolik času, kolik byste potřebovali. Snažte se proto k začlenění pohybu do vašeho programu využít každé příležitost. Jak první byste měli zapomenout a rezigovat na používání výtahu a jezdících schodů. Pokud se vaše kancelář nachází v pátém patře, výstup po schodech vám rozproudí krev a nabije vás energií mnohem lépe než obvyklá dávka kofeinu. Výtah a eskalátory pro vás jednoduše musí být tabu. I když se vám to může zdá jako nepodstatný ústupek, za každý krok navíc vám poděkuje vaše srdce, imunitní systém, plíce i hmotnost.

Chytré svačiny

Pokud se ládujete smaženými hranolky, nebo sladkými tyčinkami z automatu, těžko se můžete divit, že se cítíte neustále unavení a naprosto bez energie, zatímco objem vašeho pasu se neustále zvětšuje. Zkuste si připravovat sami doma zdravé svačiny v podobě ovoce, zeleniny, ořechů a semínek. Zaženete jimi hlad mnohem účinněji, budete se cítit méně unavení a nebudete tloustnout.

Kvalitní spánek

Jestliže máte v zaměstnání fungovat na sto procent, je absolutně nutné, abyste tělu dali možnost regenerace. Nikdy jindy nenačerpáte tolik energie jako při vydatném a posilujícím spánku. Čím více jste zaměstnaní, tím více byste měli dbát na pravidelný režim a dopřát si minimálně sedm hodin spánku každý den.

Projděte se na autobus

Neexistuje lepší způsob, jak sami sebe donutit k rychlé procházce, než nasednout na autobus do práce o zastávku dále. Dvacetiminutová procházka, kterou si dopřejete po ránu, vás nadopuje energií na celý den. Dejte si pracovní boty do tašky, nebo si je nechte v zaměstnání, ráno se obujte do sportovních bot a ujděte v rychlém tempu alespoň kilometr. Jde o velmi výnosnou investici.

Využijte přestávky

Zatímco vaši kolegové využívají pracovní přestávky ke kouření a pití kávy, zkuste se projít na čerstvém vzduchu. Stimulujete tím svůj mozek i nervový systém mnohem víc než dávkou kofeinu. A vašemu zdraví to prospěje mnohem více než několik cigaret a šálek kávy.

Pitný režim

Nepodceňujte pitný režim. Na vašem stole by měla neustále stát láhev vody, ze které budete neustále upíjet. Pouze dostatečně hydratované tělo je zdravé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
11 důvodů, proč si dát čokoládu
10 důvodů, proč přestat kouřit
Cvičení, které vám uleví od bolesti kolen
Chcete být zdraví? Ožeňte se!
5 každodenních zvyků, které vám ničí zdraví