Menu
Úvod  › 

5 věcí, které zdraví lidé dělají každé ráno

Je jedno, jestli potřebujete zhubnout, máte nedostatek energie, nebo se chcete ?jen? cítit lépe. Pokud budete každé ráno dodržovat následující rituály, zaznamenáte pozitivní změny na všech ?frontách.?

Způsob, jakým ráno odstartujete, poznamená nejen celý váš den, ale i vaše zdraví. Pokud vykročíte špatnou nohou a nedodáte svému tělu to, co potřebuje, nemůžete se divit, že se celý den cítíte unavení a bez energie, máte chutě na sladké, nemůžete se soustředit, nebo máte pocit, že se o vás pokouší nějaká choroba. Zkuste si osvojit následující zvyky lidí, kteří umí poslouchat své tělo. Budete překvapeni, jak se vám odmění:

1. Využívají denní světlo.

Lidé, kteří dokáží naslouchat svému tělu a ví, co potřebují k tomu, aby se cítili dobře, se snaží dostat se hned ráno ven, aby si užili ranního světla a slunce. Celá řada výzkumů dokázala, že lidé, kteří se hned ráno vystavují dennímu světlu (například si jdou zaběhat, nebo prostě jen posnídají na balkóně či u okna), mají nižší BMI bez ohledu na to, zda drží dietu, nebo cvičí. Dalším velkým přínosem toho, že se ráno vystavíte dávce denního světla, je pokles melatoninu, což znamená, že budete přes den mnohem bdělejší a v noci se vám naopak bude lépe spát. Podle odborníků je potřeba minimálně 500 luxů k tomu, aby se vaše BMI snížilo, ale většina lidí tráví ráno v potemnělé místnosti, kde se hodnota světla pohybuje kolem 200 až 300 luxů. Přitom vůbec není potřeba, aby nutně svítilo ráno slunce, i při zatažené obloze dosahuje světlo víc než 1000 luxů.

2. Vypijí půl litru studené vody po probuzení.

Zní to jako nepodstatný detail, ale půllitr vody, který ráno vypijete, má spoustu výrazných zdravotních pozitiv. Za prvé povzbudí váš metabolismus. Výzkum německých vědců ukázal, že sklenice studené vody, kterou vypijete hned po probuzení, zrychlí váš metabolismus o čtvrtinu a tento efekt vydrží celých devadesát minut. Pamatujte na to, pokud se snažíte bojovat s přebytečnými kilogramy. Kromě toho má pozitivní vliv na váš mozek. Uvědomte si, že tři čtvrtiny mozku tvoří voda a pokud jej dostatečně hydratujete, může pracovat lépe a efektivněji. A jako bonus pitím vody po probuzení, vyplavujete z těla toxiny. Stačí, když si uvědomíte, že jste nepili celých osm hodin, po které jste spali, i pouhá sklenice vody vašemu tělu pomůže zbavit se škodlivin, které se v něm nashromáždili.

3. Jsou optimističtí.

Je sice pravda, že některá rána se optimismus hledá jen velmi těžce, ale pokud vstáváte apriori naštvaní a pesimisticky naladění, vaše tělo se chová přesně podle vašich očekávání. Odborníci už dávno upozorňují na souvislost optimismu a pocitu zdraví. Optimisté jsou zkrátka mnohem více v pohodě, nejen psychicky ale i fyzicky.

4. Meditují.

Klepete si teď na čelo a ptáte se, jak si máte stihnout v nabitém a stresujícím ránu stihnout zameditovat? Stačí, když si nařídíte budík o pouhých pět minut dříve a věnujete tuto krátkou dobu sami sobě. Nemusíte ani ovládat žádné speciální meditační techniky, stačí, když budete sledovat svůj dech, vyčistíte si hlavu a hlavně budete vnímat výhradně a jen své tělo.

5. Hýbají se.

Zkuste si zvyknout na to, že každý den ráno zařadíte do svého programu třeba jen čtvrt hodiny cvičení, nebo běhu. Povzbudíte tak svůj metabolismus, zvedne se vám hladina serotoninu a budete se cítit mnohem lépe po celý zbytek dne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články