Menu
Úvod  › 

Co o vašem zdraví vypovídají oči

Hluboký pohled do očí nevypovídá jen o vašich citech, ale i o tom, jak jste na tom se štítnou, jestli netrpíte jaterním onemocněním nebo rakovinou. Zjistěte, co o vás vypovídají vaše oči.

Oči nejsou jen oknem do duše, ale i sondou do vašeho zdraví. Postavte se před zrcadlo a podívejte se sami sobě zhluboka do očí, možná se tak o svém zdravotním stavu dozvíte mnohem víc, než tušíte.

Mizející obočí

Vytrhávání obočí je módním trendem, ale pokud se víc než třetina vašeho obočí ztratí sama od sebe, jde pravděpodobně o onemocnění štítné žlázy. Může jít o projev jak snížené tak zvýšené funkce štítné žlázy. Štítná žláza je malým orgánem, který reguluje metabolismus a mimo jiné zodpovídá i za růst vlasů a chlupů. Obočí postupem času řídne přirozeně, ale pokud se jedná skutečně o onemocnění štítné žlázy, řídnutí postihne i vaše vlasy a tělesné ochlupení. Obvykle je k onemocnění štítné žlázy přidružené i předčasné šedivění vlasů a ochlupení. Postiženy jsou častěji ženy než muži a obvykle se objeví mezi dvacátým a třicátým rokem.

Nemizející ječné zrno

V naprosté většině případů, jde o malou, červenou bouličku ve vnitřním koutku oka, které se přezdívá ječné zrno. Pokud ale ječné zrno nemizí a přetrvává v oku více než měsíc, nebo se neustále objevuje na stejném místě, může jít ve výjimečném případě o projev vzácné formy rakoviny. Velmi varovným signálem je vypadávání řas, které se k nemizejícímu ječnému přidruží. V takovém případě nesmíte s návštěvou lékaře otálet.

Pálící oči, a rozostřené vidění při práci s počítačem

Pokud trávíte hodně času při práci s počítačem, můžete trpět onemocněním CVS (computer vision syndrome). Únava očí je částečně způsobena nedostatkem kontrastu na monitoru počítače (ve srovnání s písmem na papíře). Navíc unavené oči ztrácí schopnost produkovat slzy a trpí nedostatečným zvlhčením. Podráždění očí je spojené s pálením, rozostřeným viděním a nepříjemnými pocity. Mnohem náchylnější k CVS jsou lidé, kteří nosí brýle a kontaktní čočky.

Začervenalé, pálící oči

Podráždění očí může způsobit celá řada faktorů, ale svědění spojené s kýcháním, kašláním a ucpaným nosem je obvykle příznakem alergické reakce. Spouštěčem alergického podráždění očí je většinou alergen rozptýlený ve vzduchu, jako je pyl, prach, nebo zvířecí roztoče. Oční alergická reakce může být způsobena i určitými kosmetickými přípravky. Někteří lidé jsou například alergičtí na prezervativy nebo na kapky na zvlhčování očí.

Zažloutlé bělmo

Zažloutlé bělmo se objevuje obvykle u dvou skupin lidí. První z nich jsou novorozenci, kteří trpí novorozeneckou žloutenkou. Tou druhou jsou potom dospělí lidé trpící jaterním onemocněním, jako je například hepatitidy nebo cirhóza. Zažloutlé bělmo je způsobené přebytkem bilirubinu. Někdy se může zažloutlý odstín objevit i na pokožce, ale není to vždy podmínkou.

Náhlé zdvojené vidění, nebo ztráta vidění

Pokud se u vás objeví tento varovný příznak, je nutné okamžitě vyhledat rychlou lékařskou pomoc, protože může jít o projev mozkové příhody. Další varovné signály přestavuje náhlá slabost v rukou, nohou, nebo neschopnost ovládat obličej, nebo jednu stranu těla. Obvykle jsou připojeny problémy s chůzí, ztráta rovnováhy, koordinace a potíže s řečí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Dodržujete správný pitný režim?
Nejlepší a nejhorší polohy pro spánek
Pro ženy: Co o vás vypovídá váš sexuální život?
Co vypovídá jazyk o vašem zdraví