Menu
Úvod  › 

6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa

Umí rozpoznat rakovinu, udrží vás v pohybu, poznají blížící se epileptický záchvat, či například zmenšují riziko ekzému. Představujeme vám šest důvodů, proč se vám vyplatí pořídit si psa.

Umí rozpoznat rakovinu

Počet odborníků, kteří potvrzují, že psi umí vyčenichat rakovinu, za poslední dvě desetiletí výrazně vzrostl. The Lancet popisuje například případ z roku 1989, kdy pes neustále čenichal k mateřskému znaménku, které měla jeho majitelka na noze. Jednou se do něj dokonce pokusil kousnout. Právě v návaznosti na tuto příhodu si majitelka psa nechala znaménko vyšetřit a ukázalo se, že jde o zhoubný melanom.

Psi však nedokáží rozpoznat jen kožní nádory, ale dokáži poznat i rakovinu močového měchýře, plic, prsu, vaječníků a tlustého střeva. Známý je případ osmiletého labradora jménem Panda, který při pokusu rozpoznal správně 33 případů rakoviny tlustého střeva z 37. Z dechu nemocného ji přitom dokázal rozpoznat i ve velmi časných stádiích. Zatím není jasné, na jakém principu dokáží psi rakovinové bujení rozpoznat, ale předpokládá se, že pachem zachytí odér, který rakovinové bujení vyvolává.

Udrží vás aktivní

Pokud už psa máte, nebude pro vás nejspíš překvapením, že majitelé psů mají mnohem víc pohybu než ostatní. Podle studie zveřejněné v roce 2010 v magazínu American Journal of Public Health mají děti v domácnostech, kde jsou psi, mnohem více tělesné aktivity než ostatní děti. A stejné je to i s dospělými. Podle studie z roku 2006, kterou provedli kanadští vědci na University of Victoria, stráví majitelé psů chůzí v průměru tři sta minut týdně, zatímco lidé, kteří psi nemají, chodí za týden 168 minut.

Upozorní vás na nízkou hladinu krevního cukru

Trénovaní psi dokáží rozpoznat nízkou hladinu krevního cukru. Podle studie z roku 2000, zveřejněné v British Medical Journal, dokáže víc než třetina psů, kteří žijí s diabetiky, rozpoznat symptomy poklesu hladiny krevního cukru, která nastala u jejich majitele. Často rozpoznají nebezpečí dokonce dřív než nemocní a dokáží je upozornit na hrozící nebezpečí. Předpokládá se, že psi si dokáží povšimnout nenápadného svalového třesu, který pokles hladiny krevního cukru doprovází.

Zmenšují riziko ekzému

Spousta rodičů se bojí nechávat děti hrát si se psi, protože mají strach, že by psí srst mohla spustit alergii nebo ekzém. Nicméně výzkumy naopak dokázaly, že děti, které vlastní psi, mají významně méně často ekzém, než ty děti, které do styku se psy nepřichází. Studie z letošního roku zveřejněná v magzaínu Journal of Pediatrics zkoumala téměř sedm stovek dětí a zjistila, že v rodinách se psy se vyskytuje mnohem méně případů ekzému.

Pomáhají při epileptických záchvatech

Psi jsou neocenitelným pomocníkem při epileptických záchvatech. Po celém světě existuje celá řada organizací, které cvičí psi právě pro epileptiky. Psi totiž dokáží blížící se záchvat svého pána předvídat (jsou citliví na řadu drobných symptomů, kterému předchází, a kterých si člověk nemusí všimnout) a štěkáním varují svého majitele, aby měl čas vzít si léky, zavolat o pomoc, nebo odejít z dosahu ostrých předmětů, o které by se mohl v průběhu záchvatu zranit.

Usnadňují rehabilitaci

Z této skutečnosti těží mnoho programů v nemocnicích a rehabilitačních centrech. Terapie se psy podporuje hybnost, interpersonální kontakt a socializaci mezi pacienty. Podle výzkumu z roku 2005, který citoval British Medical Journal, zmírňují psi pocity osamělosti, zejména potom mezi staršími pacienty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ne/dělat, když vás napadl pes
Novorozenec a domácí zvíře
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
Test: Jaké zvíře byste si měli pořídit?
Test pro muže: Jaké zvíře připomínáte při sexu?