Menu
Úvod  ›   › 

7 způsobů, jak domácí zvíře zlepší vaše zdraví

Máte doma psa, nebo kočku? Těšte se na nižší cholesterol, menší stres, lepší kondici, nebo lepší náladu. Domácí mazlíčci jsou vynikajícím lékem na civilizační choroby.

Sníží váš cholesterol

Pokud máte psa, kterého denně venčíte, pomáháte si tak navíc udržovat hladinu cholesterolu v normě. Dokázal to výzkum z Research Center fot Human-Animal Interaction. Kromě toho výzkum provedený na Australian National Heart Foundation ukázal, že muži, kteří vlastní domácí zvíře, mají nižší hladinu cholesterolu i tryglyceridů.

Snižuje hladinu stresu

Už jenom skutečnost, že pobýváte se zvířetem v jednom pokoji, má podle vědců uklidňující efekt. Ve společnosti domácích mazlíčků se toti uvolňuje hormon oxytocin, který zodpovídá za pocit štěstá a radosti. Navíc se ukázalo, že v této situaci dochází i k poklesu kortizolu, tedy hormonu, který je vylučován při stresu.

Snižuje krevní tlak

Vědci ze State University of New York zjistili, že stačí, když několik minut drbete svého psa, nebo hladíte kočku, a váš krevní tlak se rázem významně sníží. Je to pravděpodobně další z pozitivních důsledků uklidnění a poklesu hladiny stresu, kterou vám domácí zvíře "zařídí."

Zlepší vaši kondici

Pes je tím nejlepším tréninkovým spojencem, které si můžete přát. Studie z University of Missouri zjistila, že lidé, kteří chodí na procházky se psem, mají mnohem lepší kondici než ti, kteří se prochází s jinými lidmi. Je to hlavně kvůli tomu, že se psem musíte jít zkrátka každý den, zatímco, když se domluvíte s kamarádem, je pravděpodobné, že to čas od času jeden z vás zruší. Vědci spočetli, že majitelů psů nachodí za týden v průměru tři sta minut, zatímco ti, kteří se prochází s jinými lidmi, nachodí za týden jen 168 minut. A jen tak mimochodem; podle studie z Journal of Physical Activity & Health vám pes zajistí víc než polovinu doporučované tělesné aktivity.

Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Zkombinujte nízkou hladinu cholesterolu, stresu, nižší krevní tlak a dobrou tělesnou kondici a dostanete nízké riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. A právě proto se u majitelů psů a dalších domácích mazlíčků mnohem méně často vyskytují srdeční záchvaty, mrtvice a další, často fatální, zdravotní komplikace. Dokazuje to i výzkum American Heart Association z roku 2013.

Mírní depresi

Podle studie zveřejněné v Journal of Personality and Social Psychology mají majitelé psů mnohem širší sociální kontakty než ostatní. Méně často trpí depresí a méně čsto se u nich objevuje i depresivní ladění.

Mírní chronickou bolest

Protože pobyt v přítomnosti domácího zvířete napomáhá vyplavování endorfinů, které tlumí chronickou bolest. Právě proto se například psi uplatňují tak dobře v podpůrné léčbě v nemocnicích. Nově se nasazují psi i u léčby pacientů, kteří utrpěli selhání srdce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jaké zvíře byste si měli pořídit?
6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa
Děti, které vyrůstají se psy, jsou zdravější
10 nejbizarnějších afrodisiak z celého světa
Test: Znáte zvířecí rekordmany?