Menu
Úvod  › 

Chcete být zdraví? Ožeňte se!

Poletujete od jedné ženy ke druhé a pro trvalý vztah vám chybí ta správná motivace? Vědci zjistili, že manželství a dlouhodobý vztah má mimořádně pozitivní vliv na zdravotní stav.

Je z hlediska vašeho zdraví výhodné, abyste uzavřeli sňatek? Vědci tvrdí, že ano. Sezdaní lidé žijí déle, užívají si spokojenějšího sexuálního života, trpí menší mírou stresu, mají zdravější životní styl, trpí méně srdečními chorobami, diabetem i depresí. A co víc; provedené výzkumy dokázaly, že pozitivní vliv manželství a dlouhodobého vztahu je mnohem větší u mužů než u žen:

Délka života

Jedním z přínosů, na který se ženáči mohou těšit, je delší život. Ve srovnáním s jejich nesezdanými vrstevníky se lidé v manželství dožívají vyššího průměrného věku. Drasticky nižší je u nich také výskyt předčasných úmrtí v časném věku. Spojitost mezi manželstvím a dlouhou délkou života je navíc mnohem výraznější u mužů než u žen. Výzkum z roku 2007 dokázal, že svobodní muži starší čtyřiceti let umírají předčasně dvakrát častěji než ženatí.

Nemoci

Jedním z důvodů, proč se lidé v dlouhodobém vztahu dožívají delšího věku, je nižší riziko výskytu závažných onemocnění. Riziko diabetu, srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby, plicních onemocnění a dalších chronických chorob je nižší u ženatých mužů než u svobodných. Největší prospěch budete mít z manželství v oblasti kardiovaskulárních onemocnění. Ženatí muži totiž trpí srdečním onemocněním třikrát méně než svobodní.

Deprese

I když vám to může připadat poněkud paradoxní, manželství je údajně vynikajícím prostředkem proti depresi. Jestliže si necháte navléct snubní prstýnek, máte dvakrát menší pravděpodobnost, že vás postihne deprese. Kromě toho ženatí méně často onemocní duševní chorobou, takže ušetříte i za psychiatra.

Stres

I když hospodské vtipy tvrdí pravý opak, ve skutečnosti jsou muži v dlouhodobém vztahu méně stresovaní než jejich svobodní kolegové. Podle výzkumu z roku 2010 mají ženatí muži nižší hladinu kortizolu, stresového hormonu.

Lepší sex

Chcete si užít lepšího sexu a dosáhnout lepšího uspokojení? Odborníci přísahají na to, že nejlepší erotiky si užívají právě ženatí muži. Kromě toho, že si ženáči užívají kvalitnějšího sexu, mají jej dvakrát častěji než ostatní. Podle výzkumů je téměř padesát procent ženatých mužů se svým sexuálním životem mimořádně spokojeno ve srovnání se třiceti procenty svobodných mužů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Lepší manželství za pět minut
Manželský sex: Jak ho vylepšit
Mladé manželské páry bez dětí jsou nejšťastnější
5 signálů, že si ji nemáte brát
Test: Ničí vám vaše manželství zdraví?