Menu
Úvod  ›   › 

Co vypovídá vzhled o vašem zdraví

Trápí vás vrásky, nevzhledné nehty, nebo příliš časté rudnutí tváře? Váš vzhled vás může upozornit na zdravotní problémy, o kterých jste zatím neměli tušení.

Dobrý zdravotní stav je odedávna spojován s atraktivním, mladistvým vzhledem. Drobné vady na kráse, jako jsou například vrásky, nevzhledné nehty, nebo ztráta vlasů vás mohou upozornit na skryté zdravotní problémy, který jste si zatím nevšimli:

Vrásky

Ačkoli jsou většinou vrásky nevyhnutelnou součástí stárnutí, mohou být rovněž i příznakem osteoporózy. Přemýšlíte, jak mohu souviset vějířky vrásek v koutcích úst a očí souviset s vašimi kostmi? Nicméně podle posledních výzkumů existuje skutečná souvislost mezi vráskami a zdravím kostí u žen těsně před menopauzou. Čím více vrásek máte, tím větší je vaše riziko. Vědci to odůvodňují skutečností, že nadměrné množství vrásek (vzhledem k vašemu věku) je často způsobeno kouřením, nebo vystavování se slunečním paprskům, což jsou faktory, které proces osteoporózy urychlují.

Otoky nohou

Máte nohy oteklé jako konve? Příčinou může být celá řada zdravotních problémů, jako natažené či natržené svaly, zranění i infeknční onemocnění. Zadržování tekutiny v dolních končetinách způsobuje i těhotenství, obezita a užívání určitých léků. Nikdy byste však oteklé nohy neměli podceňovat, protože mohou být i varovným příznakem srdečního onemocnění.

Nevzhledné nehty

Stydíte se jít na manikúru, nebo schováváte ruce kvůli svým nehledným nehtům? Potom byste se měli co nejdříve objednat k lékaři. Třepící se, lámavé, deformované, nebo nehezky zbarvené nehty mohou být příznakem řady zdravotních problémů. Změny nehtů jsou časté u lidí s lupénkou, artritidou, nebo alopecií (ztrátou vlasů).

Velké ruce a nohy

Neúměrně velké ruce a nohy nejsou pro ženu příliš sexy charakteristikou, ale možná už jste se zkrátka smířila s tím, že už nikdy nebudete Popelkou a příliš tuto skutečnost neřešíte. Nicméně měla byste si uvědomit, že atypicky velké ruce a nohy mohou být příznakem hormonálního onemocnění, kdy tělo produkuje příliš velké množství růstového hormonu.

Zkažený dech

Zkažený dech a krvácející, bolavé dásně nemusí být nutně signálem nedostatečné hygieny úst. Bohužel může jít i o varovný signál, který vás upozorňuje, že s vaším srdcem a kostmi není všechno v pořádku. V roce 2010 provedli skotští vědci studii, která zjistila, že ti lidé, kteří mají problémy s páchnoucím dechem nebo onemocněním dásní, mají zároveň o sedmdesát procent vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění. Pokud začnete předčasně ztrácet zuby, může jít zase o signál osteoporózy.

Rudnutí tváře

Možná, že je vaše tvář zarudlá a nemá to nic společného s tím, že byste se styděli. Zarudnutí obličejové pokožky je častým symptomem chronického kožního onemocnění, které se jmenuje rosacea. Ačkoli není jeho přesná příčina známá, jde o následek příliš rozšířených obličejových cév.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Příznaky infarktu: Jak si zachránit život
6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety
Tampóny, vložky, nebo kalíšek? Co je pro vás tím pravým?
Mezi očkováním a autismem neexistuje žádná souvislost
9 věcí, které vám zhorší alergii
Módní trendy, které vám zničí zdraví