Menu
Úvod  ›   › 

Co vypovídají nohy o vašem zdraví

Časté křeče, nehojící se puchýř, zarudlý palec na noze, či permanentně studené nohy. Zjistěte, jaké skryté zdravotní problémy vám pomohou odhalit vaše nohy.

Měříte si teplotu, kontrolujete krevní tlak, ale možná vás nikdy nenapadlo, kolik toho o vašem zdravotním stavu vypovídají vaše nohy. Některé ze zdánlivých detailů, kterých si všimnete na svých nohou, vás mohou upozornit na skryté zdravotní problémy:

Nohy bez chlupů

Možná vám holé nohy přijdou jako estetická výhoda, ale právě absence chloupků může být signálem toho, že se vaše tělo potýká se závažným problémem v oblasti krevního oběhu. Pokud vám najednou chlupy vypadají, nebo viditelně prořídnou, je možné, že nemají dostatečné krevní zásobení a nedostává se jim živin potřebným k růstu. V takovém případě se objednejte co nejdříve k lékaři a nechte si zkontrolovat kondici svého srdce.

Časté křeče v nohou

S občasnými křečemi nohou se potýká každý člověk. Pokud se však objevují častěji, měli byste zpozornět, protože může jít o příznak dehydratace, nebo nedostatku nějaké živiny. Stejně tak může jít o důsledek závažného poškození krevního oběhu, nebo nervových zakončení. Pokud se křeče v nohou objevují po fyzické námaze, pravděpodobně jde skutečně o důsledek nedostatečného pitného režimu. Coby prevenci zkuste zvýšit příjem hořčíku, draslíku a vápníků, jejichž deficit většinou ke křečím vede. Jestliže křeče v nohou nepominou, rozodně navštivte lékaře.

Nehojící se puchýř

Puchýř, nebo vřed, který se nechce zahojit, byste nikdy neměli podceňovat. Jde vždy o varovné znamení, které může upozorňovat na cukrovku, nebo na rakovinu kůže. Nekontrolovaná hladina glukózy v krvi může vést k poškození nervů, což znamená, že jakékoli poranění kůže na nohou se nehojí. Stejně tak může jít o příznak rakoviny kůže. Melanom se může objevit kdekoli na těle - dokonce i mezi prsty na nohou.

Permanentně studené nohy

Permanentně studené nohy mohou být příznakem snížené funkce štítné žlázy. Pokud je jejich příčinou skutečně snížená funkce štítné žlázy, může se u vás objevit i vypadávání vlasů, únava, nevysvětlitelný váhový přírůstek, či deprese. V každém případě vyhledejte co nejdříve lékařské vyšetření.

Náhle zvětšený palec na noze

Náhlé zčervenání palce na noze, jeho otok, bolestivost či jeho zvýšená teplota vyžaduje okamžité lékařské vyšetření. Jde o typický příznak infekce, dny, nebo artritidy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 způsobů, jak předejít Alzheimerovi
Tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní
Mýty a fakta o chřipce
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví
Nejbizarnější přísady potravin, aneb co všechno jíme
Alkohol povzbuzuje imunitní systém