Menu
Úvod  ›   › 

Podivné chutě, které signalizují zdravotní problémy

Pronásledují vás divné chutě? Možná se vám jimi vaše tělo snaží naznačit, že mu něco chybí, nebo bojuje s nějakým zdravotním problémem. Víte, co znamenají vaše zvláštní chutě?

Na tom, že vás čas od času přepadne chuť na čokoládu, hamburger, nebo slané chipsy, není nic divného. Ale co když vás pronásledují chutě, které jsou mírně řečeno, zvláštní? Možná se vám těmito podivnými chutěmi snaží vaše tělo naznačit, že mu něco důležitého chybí, nebo se aktuálně potýká s nějakým zdravotním problémem.

Máte chuť na: Vodu

Možná příčina: Diabetes

Častý pocit intenzivní žízně je jedním z časných symptomů diabetu. Tento pocit žízně nemá nic společného s vyprahlostí, kterou pociťujete po sportovním tréninku. Jde o prakticky permanentní pocit žízně, který pramení z nadměrné frekvence močení. Když máte diabetes, ve vaší krvi se nachází mnohem více cukru a ledviny tak musí mnohem víc filtrovat a odvádět větší práci. S močí samozřejmě odchází víc vody, což poté pociťujete jako permanentní žízeň. Pokud se vaše okolí podivuje nad tím, kolik tekutin za den vypijete, nebo sami pozorujete výrazné změny ve svém pitném režimu, raději si zajděte na odborné vyšetření, které podchytí případný diabetes v začátcích.

Máte chuť na: Sůl

Možná příčina: Addisonova chroba

Pokud nepatříte mezi vrcholové sportovce, podíl soli ve vašem jídelníčku by vám měl zcela dostačovat. Naopak, většina populace se potýká s tím, že jejich jídelníček obsahuje příliš velké množství soli. Přesto je občasná neodolatelná chuť na slané chipsy zcela normální. Jestliže vás však pronásleduje chuť na výrazně slaná jídla prakticky nepřetržitě, může se jednat o symptom takzvané Addisonovy choroby. Jde o onemocnění, jehož podstatou je selhání nadledvin, které přestávají produkovat hormony kortizol a aldosteron. Addisonova choroba se rozvíjí nejčastěji mezi třiceti a padesáti lety. Protože neléčené onemocnění může vygradovat až k závažným zdravotním komplikacím a v krajním případě až ke smrti, je potřeba odhalit je co nejdřív. Pokud si tedy, společně s chronickou chutí na slané, povšimnete i únavy, ochablosti svalů, nechutenství, změny pigmentace, nebo častých průjmů, vyhledejte co nejdříve lékařské vyšetření.

Máte chuť na: Led

Možná příčina: Nedostatek železa

Chutě na potraviny, které nemají žádnou výživovou hodnotu - jako je například led, nebo papír - označují odborníci jako piku. A ve většině případů se jedná o symptom chronického nedostatku železa. Podle výzkumu zveřejněného v magazínu Medical Hypotheses je pro nedostatek železa typická zejména nutkavá potřeba cucání a žvýkání ledových kostek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ve skutečnosti znamenají vaše chutě?
Chutě na nezdravá jídla: Proč nemůžete zhubnout?
Skončete s přejídáním: Jak zvládnout své chutě
Co říkají chutě o vašem zdraví