Menu
Úvod  › 

5 každodenních zvyků, které vám ničí zdraví

Nepřipadají vám ničím výjimečné, děláte je dennodenně, ale přitom si jimi poškozujete zdraví. Představujeme vám zdánlivě neškodné zvyky, které vám škodí.

1. Používáte dezinfekci na ruce

Pokud saháte po dezinfekčním prostředku na ruce, kdykoli opustíte bezpečí svého domova, měli byste zvolnit. Dezinfekce na ruce je na místě u lidí, kteří pracují v nemocnicích a dalších místech, kde lze očekávat velké riziko nákazy, ale pro běžné užívání se nehodí. Výzkumy totiž ukázaly, že používání těchto prostředků zvyšuje rezistenci bakterií a virů. V důsledku toho se postupem času riziko nákazy spíše zvýší. Ve vaší koupelně vystačíte s klasickým mýdlem nebo sprchovým gelem.

2. Nosíte žabky.

Máte pocit, že nejvíc si vaše nohy v létě odpočinou, když je obujete do ležérních žabek? Bohužel opak je pravdou. Podiatři a ortopedi žabky nenávidí a varují, že jde o jedny z nejhorších bot, které si můžete na nohy nasadit. Neposkytují nože totiž vůbec žádnou oporu a jejich nošení může vést až ke stresové fraktuře v důsledku přetěžování. Častou zdravotní komplikací vyplývající z nošení žabek je také zánět šlach. Podle ortopedů jsou žabky ideální pouze na velmi krátkodobé nošení například v případě, že přecházíte mezi bazénem a sprchami na veřejném koupališti.

3. Čistíte si zuby po každém jídle

Nejspíš se vám to zdá jako dobrý nápad. Berete si s sebou zubní kartáček i do práce, abyste si mohli vyčistit zuby po každém jídle, které vložíte do úst, a máte pocit, že se tím dokonale chráníte před zubním kazem a svému zdraví prospíváte. Jenže ve skutečnosti příliš náruživým a přespříliš častým drhnutím zubů odstraňujete sklovinu z jejich povrchu. Podle odborníků stačí, když si důkladně vyčistíte zuby ráno a večer a v průběhu dne po jídle si jen vypláchnete ústa vodou.

4. Při cvičení se věnujete pouze kardiu.

Nejspíš už jste slyšeli o tom, že nejrychlejším a nejjistějším způsobem, jak zhubnout, je kardio trénink. To je sice pravda, ale pokud se budete věnovat pouze kardiu, budete postupem času spalovat stále méně tuku. Nehledě na to, že stereotypní, rychle se opakující pohyby, které provádíte na rotopedu nebo běžeckém pásu, zvyšují riziko zranění. Ideálně byste měli svůj kardio trénink prokládat posilováním. Riziko zranění bude tak mnohem menší a především budete tuky spalovat efektivněji a účinněji.

5. Pijete pouze balenou vodu.

Máte pocit, že voda z kohoutku pro vás není dost dobrá a kvalitní, proto raději pijete výhradně balenou vodu? Potom je možné, že nevědomky ohrožujete své zdraví. Balená voda neobsahuje, na rozdíl od vody z kohoutku, žádný fluorid, který představuje účinnou prevenci před zubním kazem. Podle odborníků byste měla balená voda tvořit maximálně padesát procent vašeho celkového pitného režimu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Před čím vším vás zachrání aspirin
Průvodce hypochondra - začátečníka
10 důvodů, proč přestat kouřit
Test: Trpíte depresí?
Chcete být zdraví? Ožeňte se!