Menu
Úvod  ›   › 

Překvapivé triky, které vám zlepší zdraví

Napadlo vás někdy, že váš zdravotní stav může významně vylepšit obyčejná žvýkačka, podlahové topení, nebo sklenice mléka? Inspirujte se zdravotními tipy, které vás nejspíš překvapí.

1. Nenechte tělo vyhladovět.

To, že bychom měli optimálně jíst minimálně pět až šest malých porcí denně, abychom své tělo neustále zásobovali živinami a nepocítili jsme záchvat "vlčího hladu", je všeobecně známý fakt. Obvykle se však uvádí v souvislosti s dietou a hubnutím. Jen málokdo přitom tuší, že pojídáním minimálně šesti malých porcí denně si můžete zároveň snížit hladinu "špatného" cholesterolu a získat tak účinnou prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum prezentovaný v British Medical Journal zjistil, že pokud se budete stravovat tímto způsobem, vaše hladina LDL cholesterolu poklesne o pět procent, čímž se pravděpodobnost kardiovaskulárního onemocnění sníží od deset až dvacet procent.

2. Pořiďte si podlahové topení.

Máte neustále ucpaný nos, slzí a pálí vás oči, kašlete a občas máte problémy popadnout dech. Přitom však netrpíte chřipkou ani nachlazením a vůbec vaše zdravotní problémy vypadají značně záhadně. Původce nepříjemných zdravotních komplikací máte přitom možná mnohem blíž, než vůbec tušíte. Je jím totiž vaše domácnost. Odborníci odhadují, že alergií na prach (ať už diagnostikovanou, nebo nediagnostikovanou) trpí každý desátý člověk. V pravém slova smyslu nejde vlastně o alegii na prach jako takový, ale o alergickou reakci na roztoče, kteří v prachu žijí. Jen tak mimochodem; tušili jste, že v jednom gramu prachu se může ukrývat až devatenáct tisíc roztočů, jejichž průměrná délka života je třicet dní?

Boj s roztoči žijícími v prachu domácnosti je závodem na dlouhou trať a zahrnuje známá opatření, jako je minimalizace koberců, pořízení antibakteriálních přikrývek a tak dále. Podle nedávných zjištění odborníků vám však v boji proti roztočům pomůže i podlahové topení. Klasické radiátory jsou totiž nejen vděčným lapačem prachu, ale cirkulací vzduchu prach ještě navíc víří. Podlahové topení navíc místnost prohřívá rovnoměrně, takže vytváří mikroklima, které roztočům příliš nesvědčí.

3. Užívejte si sexu.

Až se budete chtít příště vymluvit na migrénu, abyste se místo erotiky mohla podívat na další díl nekonečného seriálu, měla byste vědět, že jedno milování udělá pro vaše zdraví víc než balení multivitamínů. Sex působí jako vynikající prevence proti infarktu a dalším kardiovaskulárním onemocněním, protože při něm stoupá srdeční tep, zvyšuje se přítok krve do srdce a tím mu dopřáváte jakýsi kondiční trénink. Pokud se budete milovat dvakrát týdně, zlepší se, podle odborníků, výkonnost vašeho imunitního systému o třicet procent. Sex dokáže zlepšit i váš spánek, odstraní problémy s inkontinencí, vylepší vám pleť a jako bonus navíc zhubnete, protože za půl hodiny milování spálíte mezi 75 a 150 kaloriemi.

4. Dejte si žvýkačku.

Nestihli jste si dát obvyklou ranní kávu, nebo jste se zkrátka rozhodli, že uděláte něco pro své zdraví a omezíte spotřebu kofeinu? Ideálním a mnohem zdravějším způsobem, jak povzbudit mozek a udržet ho v kondici, je obyčejná žvýkačka. Tvrdí to alespoň vědci z Coventry University, kteří v rámci svého výzkumu zjistili, že žvýkání žvýkačky s pepermitovou příchutí výrazně snižuje pocit únavy. Jako bonus potom žvýkající účastníci výzkumu dosahovali lepších výsledků ve výkonnostních testech a jejich paměť se zlepšila o pětatřicet procent.

5. Mlékem proti vráskám

Napadlo vás někdy, že se vám s postupujícím věkem "zmenšuje" obličej, což samozřejmě podporuje tvorbu vrásek? Tak tomu ale je. S přibývajícími roky ubývá (zejména ženám) kostní hmota a k tomu dochází nejen u dlouhých kostí, ale i u kostí obličejových. Tento proces začíná zhruba ve čtyřiceti letech a například na výšku každých deset let ztratíte zhruba centimetr a půl. V obličeji samozřejmě není tento úbytek tak razantní, nicméně spolu se ztrátou kostní hmoty dochází ke "smršťování" obličeje. Odborníci proto doporučují vypít denně alespoň jednu sklenici mléka, nebo pravidelně užívat doplňky s obsahem vápníku, který vaše kosti ochrání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 zdravotních důvodů, proč si pořídit psa
5 zdravotních přínosů mužské masturbace
5 zdravotních problémů, které vyléčíte jídlem
Donuťte se ke cvičení: Tipy, které fungují
Tipy proti bolestem krční páteře