Menu
Úvod  ›   › 

5 překvapivých způsobů, jak ovlivní jóga vaše zdraví

Lepší průběh těhotenství, spánek, silnější orgasmus. Zjistěte, čemu ještě napomůže jóga.

Pravidelné posilování a používání dechových technik vám může pomoci v mnoha ohledech. Jóga je velmi populární metodou, která zlepšuje ohebnost, ale stále víc výzkumů dokazuje, že vašemu zdraví prospěje mnohem víc, než si vůbec dokážete představit. Například nedávno zveřejněná studie zjistila, že u žen, které jógu praktikovaly deset týdnů, došlo k výraznému zlepšení symptomů revmatické artritidy. Čtěte, jakými pěti překvapivými způsoby změní jóga dále vaše zdraví.

1. Pomůže vám bojovat s chutěmi.

Pokud se snažíte zbavit nechtěných kilogramů, půjde vám to rychleji a snáze s pravidelnými hodinami jógy. Podle magazínu Prevention, to dokazuje studie, které se zúčastnilo patnáct tisíc dospělých. Ti z nich, kteří se půl hodiny týdně věnovali józe, přibrali za rok o půldruhého kilogramu méně než lidé, kteří jógu necvičili. Jóga vás totiž naučí znát lépe své tělo a reagovat správně na jeho požadavky. Tudíž snadno dekódujete, zda máte skutečně hlad, nebo vás jen "honí mlsná."

2. Zajistí vám zdravé těhotenství.

Hodiny jógy vám zajistí, že vaše maličké se bude dobře vyvíjet a zajistí vám příjemnější porod. Podle studie zveřejněné v Journal of Alternative and Complementary Medicine hodiny jógy v těhotenství zvyšují pravděpodobnost zdravého a nekomplikovaného porodu. Výzkum pracoval s 335 respondentkami, které ve druhém trimestru denně cvičily jógu. Výsledkem byl nižší počet vrozených vad, vyšší porodní váha dítěte a menší počet těhotenských komplikací typu hypertenze a podobně.

3. Zlepší vaše sexuální schopnosti.

Jogínské pozice pomáhají zlepšovat rovnováhu a ohebnost nejenom v tělocvičně ale také v posteli. Podle magazínu Women´s Health mají lidé pravidelně cvičící jógu lepší sexuální prožitek, protože umí se svým tělem lépe zacházet. Pozice mimo jiné zvyšují přítok krve a podporují sexuální touhu. Pozice zaměřené na rovnováhu a svaly podbřišku navíc posilují jádro těla a vedou k intenzivnějšímu prožívání orgasmu, protože posilují i svaly pánevního dna. V neposlední řadě mají jogíni vyšší sebevědomí týkající se vlastního těla, které jim umožňuje vychutnat si sex se vším všudy.

4. Sníží pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Pravidelné hodiny jógy vás psychicky uklidní a prospějí tak vašemu srdci. Další ze studií uveřejněných v Journal of Alternative and Complementary Medicine, která sledovala téměř stovku dospělých s různými zdravotními neduhy (například hypertenzí, arterosklerózou, diabetem a podobně), zjistila významné zlepšení hladiny krevního cukru a cholesterolu poté, co respondenti začali pravidelně provozovat jógu.

5. Pomáhá zlepšit spánek u pacientů s rakovinou.

Klidná meditace, která je součástí jógy, odvede vaše myšlenky od stresu a pomůže vám spát lépe. Výsledky studie provedené v M. D. Anderson Cancer Center na texaské univerzitě, se u pacientů s leukémií po hodinách jógy výrazně zlepšil spánek. Po dvacetiminutové lekci jógy praktikované jednou týdně po dobu sedmi týdnů, pacienti usínali rychleji, spali déle a významně se snížil počet léků na spaní, které užívali.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vaše těhotenství: Velký přehled sportů
Cvičení, které zvýší vaši ohebnost