Menu
Úvod  › 

Co říkají chutě o vašem zdraví

Máte zoufalou chuť na čokoládu? Nedokážete odolat chipsům, nebo smaženým hranolkům? Utloukli byste se po sladkém? Možná vám tím chce vaše tělo něco naznačit. Možná mu něco chybí. A my víme co.

Nejspíš vás to nepotěší, ale v první řadě byste měli vědět, že pokud svému tělu dodáváte ve správné míře všechny živiny, vitamíny a minerály, žádné chutě na nezdravá jídla byste pociťovat neměli. To, že máte neodolatelnou chuť na slané chipsy, nebo tabulku čokolády a myslíte na ně tak dlouho, dokud neotevřete ledničku a nedáte si je, je vždy znakem toho, že vašemu tělu něco chybí. Rozkódujte své chutě:

Chuť na čokoládu

Chutě na čokoládu se typicky objevují při hormonálních výkyvech (u žen jsou například typické při menstruaci, nebo v těhotenství), nebo při velké hladině stresu. Podle výzkumu provedeném na University at Albany, State University of New York je to kvůli tomu, že čokoláda obsahuje látky, které přispívají ke zlepšení nálady a vyplavování hormonů štěstí - dopaminu a serotoninu. Pokud bojujete s chutí na čokoládu častěji, je na čase zamyslet se nad mírou stresu, kterému jste vystaveni - a pokusit se ho snížit. Když uklidníte svou psychiku, ani vaše chuťové buňky nebudou po čokoládě toužit.

Chuť na sladkosti

Pokud máte neodolatelnou chuť na sladké a ještě k tomu chodíte často na záchod na malou, měli byste si nechat udělat krevní testy. Je totiž možné, že máte náběh na cukrovku. U žen může být spouštěčem chutě na sladké menstruace. Nejčastěji však chutě na sladké souvisí se skladbou vašeho jídelníčku. Pokud ho máte sestavený z jídel, které rychle zvednou vaší hladinu krevního cukru a stejně rychle krevní cukr také klesne (například bílé pečivo, bílý rýže, těstoviny, uzeniny apod.), vaše tělo se snaží hladinu krevního cukru zase rychle vyrovnat. A právě proto nemůžete projít kolem cukrárny, nebo otevřít spíž, aniž byste nesáhli po něčem sladkém.

Pečivo a těstoviny

v

Chutí na pečivo a těstoviny vám vaše tělo signalizuje, že potřebuje víc sacharidů a jedná se o stejnou situace jako u výše popsaných chutí na sladkostí.

Chuť na zmrzlinu

Pokud nemůžete odolat chutím na zmrzlinu, je pravděpodobné, že trpíte pálením žáhy, nebo refluxem jícnu. Krémové mléčné a ještě k tomu studené výrobky mají totiž utišující efekt. Jestliže tedy nedokážete projít kolem zmrzlinového stánku, aniž byste si nekoupili pár kopečků, měli byste začít pozorovat svoje zažívání a pocity poté, co zkonzumujete nějaké jídlo.

Chuť na slané tyčky, preclíky, chipsy

Pronásledují vás chutě na slané pochutiny, jako jsou například slané tyčky, preclíky, nebo chipsy? Potom jste pravděpodobně dehydrovaní. Žízeň je velmi často maskována za hlad a chutě na slané mají své opodstatnění, protože za pomoci soli si tělo udržuje vodu. Zkuste upravit svůj pitný režim a zásobovat tělo větším množstvím čisté vody.

Chuť na steaky a burgery

Intenzivní chutí na steaky a burgery vám vaše tělo dává najevo, že nekonzumujete dostatek proteinů. Nedostatek bílkovin se přitom týká většiny lidí. Ve dnech, kdy sportujete (a když se pokoušíte zhubnout), byste měli zkonzumovat gram bílkovin na každý kilogram váhy. Neovladatelná chuť na maso může také signalizovat chronický nedostatek železa a vitamínu B.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ve skutečnosti znamenají vaše chutě?
Chutě na nezdravá jídla: Proč nemůžete zhubnout?
Skončete s přejídáním: Jak zvládnout své chutě
Co se děje s vaším tělem, když vynecháte jídlo
Světem hýbe nebezpečná dieta: Pojídání slunce
5 největších chyb, kterých se dietáři dopouští na Facebooku