Menu
Úvod  › 

5 věcí, které považujete mylně za zdravé

Myslíte si, že jimi svému tělu prospíváte a považujete je za zdravé. Jenže takové nejsou. Představujeme vám věci, o kterých se většina lidí mylně domnívá, že jsou zdraví prospěšné.

Každému je samozřejmě jasné, že když si dáte sáček chipsů a zapijete ho colou, vaše tělo vám nijak nepoděkuje. Jenže pak existuje celá řada věcí, které jsou už tradičně považovány za zdravé, a přitom jde jen o další z nesmyslé, které o zdravém životním stylu kolují. Seznamte se s nimi:

Celozrné pečivo

Je samozřejmě lepší, když ze svého jídelníčku vyškrtnete bílé pečivo, ale rozhodně si nemyslete, že celozrným pečivem svému zdraví i postavě prospíváte. I celozrné pečivo stále obsahuje průmyslově zpracovanou mouku. Ačkoli se jedná o zdravější volbu, než je klasický bílý rohlík, stále je příčinou prudkého vzestupu (následovaného prudkým poklesem) krevního cukru a zvyšuje pravděpodobnost výskytu chronických onemocnění a zánětů. Zařazení celozrného pečiva do vašeho jídelníčku je rozhodně v pořádku, ale i přesto se pokuste jeho množství omezit.

Müsli tyčinka

Kupujete si müsli tyčinky v naději, že tak prospíváte svému zdraví a nezatěžujete tělo zbytečnými kaloriemi? Omyl. Ačkoli se většina lidí domnívá, že müsli tyčinky jsou mimořádně zdravou a dietní variantou, řada z nich má stejný obsah cukru i kalorií jako klasické sladkosti. Nepomůžete si ani s energetickými tyčinkami, které jsou speciálně navržené pro sportovce, kteří dodané kalorie bez problémů spálí intenzivním tréninkem. Řada müsli tyčinek obsahuje od dvě stě padesáti do tři sta padesáti kalorií a více cukru, než by měl činit denní příjem dospělého člověka. Pokud už si je chcete kupovat, studujte důkladně jejich složení a vybírejte si ty, které mají nízký obsah cukrů a obsahují maximálně dvě stě kalorií.

Sportovní nápoje

Pokud nejste právě ve skutečně intenzivním tréninkovém programu, zapomeňte na sportovní nápoje. Ty jsou určeny tvrdě trénujícím sportovcům a "běžný" člověk při jejich konzumaci přijme mnohem víc kalorií, než následně spálí. Průměrná láhev sportovního drinku obsahuje osm čajových lžiček cukru, zkuste to doplnit již zmíněnou müsli tyčinkou a můžete se klidně ucvičit do bezvědomí a stejně se s kaloriemi nedostanete do mínusu.

Vegetariánská strava

Vegetariánství má punc zdravého životního stylu, jenže ve skutečnosti skutečnost, že se stanete vegetariánem, rozhodně automaticky neznamená, že zároveň budete žít zdravě. Výzkumy jednoznačně ukázaly, že vegetariáni nejsou zdravější než "masožravci", protože vegetariáni se rozhodně neživí pouze syrovou zeleninou, ale v jejich jídelníčku jsou i těstoviny, bílé pečivo, tučné sýry a spousta dalších vysoce kalorických věcí. Místo extrémních životních stylů raději volte vyvážený jídelníček.

Jogurtové smoothie

Reklamy slibují, že jsou plné ovoce a jogurtu, takže snadno podlehnete dojmu, že jde o mimořádně zdravou a dietní záležitost. Jenže kromě vitamínů a minerálů obsahují také obrovské množství cukru a kalorií.Ve skutečnosti je v nich mnohem víc cukru než čerstvého (či zmraženého) ovoce a jogurtu. Průměrné jogurtové smooothie obsahuje tři sta čtyřicet kalorií, což rozhodně není zanedbatelná hodnota.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Biopotraviny nejsou zdravější než klasické jídlo
Jídla, která vám pomohou proti kocovině
Nejnezdravější jídla, která si můžete dát
6 popisků potravin, kterými vás klamou supermarkety
5 zdravotních problémů, které vyléčíte jídlem
6 jídel, která nečekaně skrývají sůl