Menu
Úvod  › 

Nejoblíbenější zdravotní výmluva? Geny!

Máte rakovinu, cukrovku nebo onemocnění srdce? Potom budete mít nejspíš tendenci vymlouvat se na to, že jste to měli v genech. Vědci zjistili, že lidé, kteří žijí nezdravě, mají tendenci vymlouvat se na geny nejvíc.

Viníte své geny? To je možná dobrý způsob, jak ulehčit svému svědomí, když se u vás objeví melanom, hypertenze nebo rakovina tlustého střeva. Ačkoli je riziko těchto nemocí větší, pokud se opalujete, necvičíte nebo se nestravujete podle zásad zdravé výživy, genetické predispozice v jejich rozvoji hraje velkou roli. A zkuste hádat, co je horší: Jestli žít s představou, že jste si svým chováním přivodili rakovinu nebo onemocnění srdce, nebo myšlenka, že jejich riziko a rozvoj stejně nemůžete ovlivnit ani snížit? Nová studie ukazuje, jak lákavé je pro nás svést všechno na geny.

Z toho také stále více těží společnosti, které nabízí komerční testy DNA a lákají své klienty na to, že mohou převzít kontrolu nad svým zdravím a nahlédnout do své genetické výbavy. Tato možnost je také pro spoustu lidí přitažlivá. I seriózní vědci se však zabývají tím, zda skutečně existuje souvislost mezi geny a nemocemi. Už proto, že nová studie publikovaná v Annals of Behavioral Medicine zjistila, že lidé, kteří se vzhledem ke svému zdraví chovají riskantně, mají mnohem větší tendenci vinit ze zdravotních komplikací svou genetickou predispozici. Navíc se nezdravě žijící lidé zajímají mnohem méně informace o zdravém životním stylu, protože mají pocit, že stejně nemohou nic ovlivnit.

Výzkumu se zúčastnilo téměř dva tisíce respondentů ve věku od pětadvaceti do čtyřiceti let. Vědci se jich ptali na jejich zdraví, návyky i názory ohledně možnosti ovlivnit své zdraví. Šedesát sedm procent respondentů tvrdilo, že je pro ně velmi důležité dodržování zdravého životního stylu. Padesát šest procent ale stejně víc věří genetickým rizikovým faktorům.

Vědci také zjistili, že lidé, kteří žijí nezdravým životním stylem, mají mnohem větší tendenci vysvětlovat své choroby genetickým zatížením (nejčastěji se tento faktor projevovat u rakoviny tlustého střeva, rakoviny kůže, hypertenze a rakoviny plic). Varování ohledně nezdravého životního stylu mají však tendenci podceňovat a přehlížet.

Jde o obrannou reakci v situaci, kdy jsou si sice lidé vědomi toho, že mohou svým chováním ovlivnit riziko vývoje určitých onemocnění, ale tuto skutečnost ignorují a raději viní své geny a faktory, které jsou mimo jejich kontrolu. Ve výzkumu pětadvacet procent účastníků kouřilo, dalších pětadvacet procent bylo jen minimálně fyzicky aktivních a šestatřicet procent mělo BMI (Body Mass Index) vyšší než 30. Pokud si myslíte, že kornatění vašich tepen, nekontrolovaná cukrovka nebo rakovina plic je způsobena geny, máte ji naprogramovanou už od oplodnění vajíčka a nemůžete s ní nic dělat, omlouváte si tím své kouření, návštěvy fast foodů a vyvalování se na pohovce.

Lidé s nejnezdravějším životním stylem se také nejméně zajímají o informace o zdraví a možnosti jeho zlepšení. Řídí se názorem, že pokud je vše dané v genech, je zbytečné omezovat se.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které musíte vědět o své prostatě
8 překvapivých míst, kde najdete bacily
Příznaky rakoviny, která zabíjí muže
7 bolestí, které nesmí muži ignorovat