Menu
Úvod  ›   › 

10 zásad fungující diety

Naprostá většina lidí, kteří drží diety, nezhubne. Tak to prostě je. K tomu, aby dieta fungovala a vy jste shodili přebytečná kila, je nutné dodržovat několik základních pravidel. Tady jsou!

1. Reálné cíle

Největší chybou, jakou můžete při hubnutí udělat, je stanovení si příliš vysokých cílů. Pamatujte si, že neexistuje žádný ideální váha, která by byla obecně platná pro všechny; zdravá váha závisí na vaší stavbě těla, metabolismu, genech, hormonálních změnách (těhotenství, menopauza, menstruace) a řadě dalších. Pokud půjdete od začátku do diety s vidinou drastického váhového úbytku, budete zbytečně zklamaná a nemotivovaná. Navíc se vystavujete riziku jojo efektu.

2. Najděte si motivaci

Nikdy se nesnažte hubnout proto, abyste potěšila ostatní; vždy byste měla hubnout sama pro sebe, abyste se cítila dobře a prospěla svému zdraví. Dokud nepřijmete tuto myšlenku za svou, nemá cenu s dietou vůbec začínat.

3. Vyberte vhodný okamžik

Držet diet znamená vzdát se většiny svých dosavadních stravovacích návyků a zapojit do hry sebedisciplínu. Předtím, než začnete, ujistěte se, že jste na dietu připravená a máte na její držení čas i podmínky. Pokud jste právě v depresi, rozešel se s vámi přítel, máte stresové období v práci, nebo odjíždíte na prázdniny a víte, že vás čeká série mejdanů, není skutečně ten nejlepší čas začátek diety.

4. Odhalte své chyby

Identifikujte důvody, proč neustále přibíráte na váze (problematická jídla, neustálé diety, nevyvážené stravovací návyky, velké změny životního stylu, nedostatek cvičení). Teprve jejich znalost vám pomůže v konečném úspěchu.

5. Najděte si vhodnou metodu

Počítání kalorií, kombinování jídel, potravinové doplňky... existuje mnoho různých způsobů, jak se zbavit zbytečných kil. Není v lidských silách vyzkoušet všechny, ale uvědomte si, že kdyby existovala zázračná metoda, díky které byste zhubla bez námahy, její autor by už dávno dostal Nobelovu cenu. A to se nestalo. Najděte si metodu, která bude vyvážená a dokážete jí dodržovat celý život a nikoli jen dva týdny.

6. Dodržujte rovnováhu

Zapomeňte na hladovku a vynechávání jídel. Neexistuje nic horšího, co byste mola pro svou postavu udělat. Hladověním své tělo matete a příště si uloží mnohem víc tuku, aby mělo zásobu pro příští hladovku.

7. Udržte si váhu

Udržení štíhlé linie je často mnohem větší problém než samotné zhubnutí. K tomu, abyste zhubla, musí být váš energetický příjem menší než výdej. Jenže k tomu, abyste si dosaženou váhu udržela, musíte tuto rovnováhu dlouhodobě zachovávat. Jakmile se vrátíte zpátky ke původním stravovacím návykům, kilogramy se vám vrátí zase zpátky. Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje, že pokud si přejí udržet vytouženou váhu, jde o celoživotní proces a nikoli úkol na tři týdny.

8. Změňte své návyky

Jakmile dosáhnete svého cíle, v žádném případě se nevracejte zpátky ke svým původním stravovacím návykům a chybách v jídelníčku, jako je přeskakování jídel během dne a tabulce čokolády zkonzumované večer před televizí.

9. Vykašlete se na váhu

Pokud se budete každý den vážit a úzkostlivě sledovat, jak se hýbá ručička váhy, zbytečně se budete stresovat. Na aktualní váhu má vliv spousta faktorů, mimo jiné i vaše hormony, zadržování vody, typ jídla a podobně. Bude tedy variovat každý den a vy budete mít zbytečně špatné svědomí. Navíc nezapomínejte, že tuk je mnohem lehčí než svaly, takže pokud se vaše tukové zásoby změní na svalovou hmotu, vaše váha může dokonce ještě trochu vzrůst. Mnohem podstatnější jsou centimetry, které máte například kolem pasu.

10. Hýbejte se

Jestliže jste uvěřila pověře, že lze zhubnout bez cvičení, je načase na ní zase rychle zapomenout. Pokud do svého programu nezařadíte aktivní pohyb, vaše hubnutí bude vždy jen dietou s nejistým výsledkem. Sport vám pomůže vytoužené váhy nejen dosáhnout, ale také si jí udržet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články