Menu
Úvod  › 

Proč se vám nedaří hubnout, aneb co pít při dietě

Snažíte se dodržovat dietní jídelníček, začali jste sportovat, ale nadbytečná kila se stále nechtějí hnout. Možná je problém ve vašem pitném režimu. Čtěte, jak mohou nevhodné nápoje ovlivnit vaše hubnutí.

I když se vám to může jevit jako detail, pitný režim může zásadně ovlivnit nejen vaše hubnutí ale i vaše zdraví. Výzkumy například ukázaly, že průměrný teenager zkonzumuje prostřednictvím sladkých nealkoholických nápojů za den téměř třináct čajových lžiček cukru. Ještě v sedmdesátých letech evropští dospívající vypili průměrně dvakrát tolik mléka co nealkoholických slazených nápojů. Ale už v devadesátých letech se tento poměr obrátil a teenageři vypijí dvakrát tolik slazených limonád než mléka.

Třináct lžic cukru

Kromě prázdných kalorií, které limonády obsahují, jsou problémem především kyseliny, které mohou způsobovat žaludeční vředy. Ingredience obsažené v sycených nápojích mohou postupně ničit vnitřní výstelku žaludku a způsobovat zažívací problémy. Malá láhev slazené limonády obsahuje průměrně víc než dvě stě kilokalorií, ale přitom vašemu tělu neposkytne vůbec žádné využitelné živiny. Pokud budete pít jednu slazenou limonádu denně, za rok přiberete přibližně pět kilogramů.

Právě mimo jiné nadměrné konzumaci slazených nealkoholických nápojů přičítají odborníci vinu za stále vzrůstající obezitu. Přitom nadváha je jedním z rizikových faktorů pro vznik diabetu typu dvě.

Pozor na džusy

Pozor si však dejte i ledové čaje a džusy, které jsou obecně považované za zdravější variantu pitného režimu. Předtím, než koupíte ovocný džus, zkontrolujte na etiketě, kolik ve skutečnosti obsahuje ovoce. Některé džusy totiž mohou obsahovat jen deset procent ovocné složky. Stejně tak je ale nežádoucí i nadměrná konzumace stoprocentního džusu, který má přibližně stejně kalorií jako slazené limonády a tělu poskytuje pouze zanedbatelné množství využitelných živin.

Například ve sklenici stoprocentního jablečného džusu je obsaženo deset čajových lžiček cukru. Pokud byste místo toho snědli jedno čerstvé jablko a zapili jej vodou, získáte mnohem víc živin a několikanásobně menší množství kalorií. Cukr obsažený v jablečném džusu zvýší hladinu inzulínu a hladina vašeho krevního tuku se tak zvedne mnohem rychleji než například po konzumaci tučného jídla.

Nebezpečný alkohol

Stejnou rozkladný vliv na vaší dietu bude mít i konzumace alkoholu. Alkoholické nápoje obsahují velké množství takzvaných prázdných kalorií, které vaše tělo okamžitě uloží ve formě tuku. Jeden gram alkoholu obsahuje přibližně sedm kilokalorií. Zatímco občasná konzumace jedné sklenice červeného vína prospěje vašemu srdci, pravidelná konzumace zahltí vaše tělo kaloriemi.

Navíc alkohol neumí zahnat hlad a tělo jej neumí spotřebovat, takže vedle konzumace alkoholického nápoje se organismus dožaduje ještě klasického jídla. Kalorie z alkoholu se potom ukládají ve formě tuku. O tom, že alkohol také ničí mozkové buňky a další orgány se není už třeba zmiňovat.

Další zdravotní rizika

S pravidelnou konzumací slazených nealkoholických nápojů je také spojován výskyt osteoporózy u žen i mužů. Lidé se totiž vzdávají pití mléka a mléčných nápojů ve prospěch limonád a přicházejí tak o zdroj vápníku, který je naprosto klíčový pro stavbu kostí.

Na poplach bijí i dentisté. Ti zase upozorňují na zvyšující se podíl zubních kazů a úbytku zubní skloviny. Cukr a kyseliny obsažené ve sladkých limonádách mají totiž na sklovinu rozkladný vliv a postupně ji narušují stále více do hloubky. Výzkumy také ukazují, že u některých lidí vede konzumace slazených nealkoholických nápojů k většímu riziku tvorby ledvinových kamenů i srdečního onemocnění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články