Menu
Úvod  › 

Páry, které žijí na hromádce, se častěji rozvádějí

Lidé, kteří žijí před svatbou na hromádce, se častěji rozvádějí. Nový výzkum ukazuje, že totiž přistupují ke svatbě ze špatných důvodů.

Páry, které spolu před svatbou žijí ve společné domácnosti, se rozvedou spíše než ostatní páry, které se sestěhují až po svatbě. Tvrdí to nová studie, kterou zveřejnil magazín Live Science.

Vědci odhadují, že na hromádce spolu před svatbou žije přibližně sedmdesát procent amerických párů. Výsledky studie publikované v Journal of Family Psychology nasvědčují tomu, že sestěhování se před svatbou není příliš moudrý nápad. Problém není v tom, že byste si lezli vzájemně na nervy. Odborníci spíš upozorňují na to, že ke svatbě potom přikročíte ze zcela špatných důvodů. "Mnoho párů, které spolu bydlí bez jakýchkoli závazků, se rozhodne vzít jen proto, že se to od nich očekává," říká vedoucí výzkumu Galena Rhoadesová z University v Denveru.

Vztahová dynamika

Rhoadesová a její kolegové provedli telefonický průzkum mezi více než tisíci vdanými a ženatými ženami a muži a věku osmnáct až čtyřiatřicet let, kteří žijí v manželství méně než deset let. Výzkumný dotazník zahrnoval otázky mapující spokojenost ve vztahu, obětování se, negativní komunikaci a sexuální spokojenost. Mimo jiné byla také respondentům položena otázka, zda se někdy vážně zabývali myšlenkou na rozvod.

kolem čtyřiceti procent respondentů uvedlo, že spolu před manželstvím nežili, třiačtyřicet procent z nich spolu žilo před zasnoubením a přibližně šestnáct procent se sestěhovalo po zásnubách. Ti, kteří spolu bydleli už před zásnubami, přitom uváděli významně menší spokojenost se vztahem a častěji uvažovali o rozvodu než ostatní. Například devatenáct procent těch, kteří spolu žili už před zasnoubením někdy vážně uvažovalo o rozvodu ve srovnání se dvanácti procenty těch, kteří spolu začali bydlet až po zásnubách a deseti procenty párů, které spolu začali žít až po svatbě.

"Odpovídá to naší teorii, že lidé žijící na hromádce se často berou jen proto, že už spolu žijí dlouho a v podstatě se to od nich očekává, než aby motivací byla pouze láska a touha po společné budoucnosti."

Proč spolu bydlet

Na druhou stranu si lidé najdou celou řadu důvodů, proč bydlet spolu. V jiné studii, kterou opět vedla Rhoadesová, a jejíž výsledky byly publikovány v únorovém čísle Journal of Family Issues, se zkoumaly důvody, proč spolu lidé chtějí bydlet. Víc než šedesát procent respondentů uvedlo jako důvod číslo jedna víc času, který by mohli trávit společně. Na druhém místě se umístily finanční výhody, které zvolilo devatenáct procent a čtrnáct procent uvedlo, že si životem na hromádce chce otestovat svůj vztah před svatbou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství