Menu
Úvod  › 

Co je důvodem špatného vztahu?

Má cenu do se ještě snažit, nebo už je to s mezi vámi tak nahnuté, že je to zbytečné? Čtěte, podle čeho se pozná špatný a nefunkční vztah, který vás jen okrádá o čas.

To, že na vztahu je potřeba pracovat, ví každý puberťák. Jenže ne každý vztah za tu námahu stojí a některé nespasí už nic na světě. Jak poznáte, jestli má cenu do vztahu ještě investovat, nebo už je to s vámi tak nahnuté, že ani nemá cenu se snažit?

Tohle by vás mělo varovat, že to mezi vámi už skutečně neklape:

Nedostatek důvěry

Pokud si navzájem věříte, dokážete toho druhého milovat i v případě, že se dopustí chyb, protože víte, že vás má i přesto rád a neudělal/a to s cílem vás zranit. Můžete jednat otevřeně a odhalit své slabosti, aniž byste měli strach, že toho ten druhý zneužije. A teď upřímně zanalyzujte svůj vztah: lžete si, tajíte před sebou důležité věci, nedokážete přiznat své chyby? Potom je zřejmé, že váš vztah rozhodně nefunguje tak, jak by měl. Pokud máte pocit, že vám partnerka něco tají, podvádí vás, nemůžete jí věřit, vztah je hluboce narušený a měli byste se zamyslet na tím, zda má cenu v něm pokračovat.

Nedostatek respektu

Respekt je základním stavebním kamenem vtahu. Můžete o sobě říci, že si sebe navzájem vážíte a chováte se k sobě s úctou? Nebo se navzájem před svými známými shazujete a vaše komunikace se sestává převážně ze sarkastických narážek? Zkuste si také sami pro sebe vyjmenovat alespoň deset věcí, pro které si své partnerky vážíte, a pak se zamyslete nad tím, jestli by podobný seznam dohromady i ona. Jakmile se navzájem přestanete respektovat, váš vztah stojí na slepé koleji.

Nedostatek prostoru

V kvalitním a funkčním vztahu mají oba partneři čas na to být spolu i každý sám. Jestliže spolu trávíte každou minutu ze dne, vystavujete se reálnému riziku, že se brzo začnete cítit jako ve vězení. I kdybyste byli sebevíc zamilovaní dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu společných aktivit vaši lásku spolehlivě zadusí. A právě nedostatek prostoru a vlastních zájmů, kterým se věnujete každý sám, je spolehlivým signálem, že s vaším vztahem není něco v pořádku.

Strach ze změny

Skutečně funkční vztah dokáže bez problémů ustát změnu zaměstnání, koníčků, přátel, nebo momentální krizi. Jestliže trváte na tom, aby všechno běželo v hluboce vyjetých kolejích, každá změna vás dokáže naprosto rozhodit a vnímáte ji jako reálné ohrožení svého vztahu, máte skutečný problém. Ani jeden z vás nemůže váš vztah zcela konzervovat a izolovat jej od vnějších podnětů. Máte strach, že nové výzvy nezvládnete? Potom by bylo lepší poohlédnout se po někom, s kým vám to půjde lépe.

Emoční nátlak

Chcete si vyrazit se svými kamarády na dlouho domluvenou pánskou jízdu, ale vaše drahá polovička vám udělá scénu, kterou zakončí skvěle zahraným srdečním záchvatem. Neustále ve vztahu k vám používá ultimáta a prohlášení typu: "jestli mě máš rád, tak..." Jakmile do vztahu vstoupí citové vydírání, je nejvyšší čas prásknout do bot a dveřmi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství