Menu
Úvod  ›   › 

K úspěšnému manželství láska nestačí

Pokud se chcete vzít pouze z lásky, ještě to zvažte. Odborníci tvrdí, že pouze láska k úspěšnému manželství v žádném případě nestačí. Významnými faktory jsou například i věk či předchozí vztahové zkušenosti.

...A žili šťastně a spokojeně až do smrti; je přirozené, že je to pro každého člověka lákavá představa. Bohužel však má místo vyhrazené jen v pohádkách. Australští vědci identifikovali faktory, které drží manželství a partnerský život vůbec pohromadě; a buďte ujištěni, že pouze s láskou nepochodíte.

Věk partnerů, předcházející vztahy, ale i například to, jestli jeden z manželů kouří. To jsou faktory, které hrají v trvání a úspěšnosti manželství obrovskou roli uvádějí vědci z Australian National University, jejichž výzkum citovala agentura Reuters.

Studie se zúčastnilo téměř dva a půl tisíce párů, které buď uzavřely manželství nebo spolu žijí od roku 2001 až 2007. Dotazníkem se zjišťovalo, jaké faktory vlastně přispívají k tomu, že spolu páry vydržely tak dlouho. Výsledky se potom porovnávaly s páry, které jsou rozvedené nebo žijí odděleně.

Zjistilo se, že pokud je manžel o devět a více let starší než jeho žena, zdvojnásobuje se riziko rozvodu. Stejná situace nastává, pokud manželé uzavřeli sňatek před pětadvacátým rokem. Dalším důležitým ukazatelem trvání vztahu jsou děti. Vědci zjistili, že se rozvedla jedna pětina párů, které měly děti (ať už z předchozího vztahu, nebo z tohoto) už před svatbou. V porovnání s tím se rozvedlo jen devět procent párů, které neměly děti před svatbou.

K rozvodu jsou také náchylnější ženy, které touží po dítěti výrazně víc než jejich partner. Stejně tak hrají v budoucnosti manželství roli i rodiče partnerů. Studie ukázala, že šestnáct procent žen a mužů, jejichž rodiče se rozvedli nebo žili odděleně, se také rozvedla. Oproti tomu se rozvedlo jen necelých deset procent párů, jejichž rodiče se nerozvedli.

Partneři, kteří uzavírají své druhé nebo třetí manželství, mají o devadesát procent větší pravděpodobnost, že se rozvedou, než ti, kteří vstupují do svého prvního manželství.

Není překvapením, že roli hrají i peníze. Oproti devíti procentům rozvodů, které se vyskytují mezi páry bez finančních problémů, stojí šestnáct procent rozvodů u manželství, kde je nedostatek peněz, nebo je muž (nikoli žena!) nezaměstnaný.

Šanci, že manželství skončí rozvodem zvyšuje dokonce i to, pokud jeden z partnerů kouří.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství