Menu
Úvod  › 

Neměla jsem si ho brát!

Měsíce jste se chystala na svůj velký den, ale už několik dnů po svatbě vám začíná docházet, že jste udělala možná největší chybu svého života. Ráda byste to okamžitě vrátila a ihned vzala zpátky své neuvážené "ano".

Samozřejmě, že jste do toho šla s naprosto jasnou představou o nadcházející romantice: Vaše svatba bude ta nejhezčí pod sluncem, líbánky strávíte na romantickém řeckém ostrůvku, a následujících padesát let budete každý první pátek v měsíci sledovat v těsném období své svatební video.

Jenže pak vaše sny narazí na realitu a přijde tvrdý dopad. Možná, že i vy potom zjistíte, že jste se zařadila do dlouhého seznamu nevěst, které ve velmi krátké době po svatbě začnou svého rozhodnutí hořce litovat a zjistí, že ten, koho si vzaly, vlastně ani v nejmenší nepřipomíná vysněného prince.

A můžete se vsadit, že budete v hvězdné společnosti: Manželství Britney Spears s Jasonem Alexandrem trvalo přesně padesát pět hodin. Renée Zellweger poznala už po čtyřech měsících, že Kenny Chesney byl krokem vedle a takto je možné pokračovat v podstatě libovolně dlouho. Podle magazínu Glamour celosvětově stoupá počet žen, které si záhy po svém sňatku uvědomí, že vyřčení "ano" bylo osudovou chybou.

Skok po hlavě

Jednou z takových žen je i pětatřicetiletá Helena: "S Petrem jsme se seznámili v práci a byl to po velmi dlouhé době jediný muž, který o mě projevil zájem. Randili jsme spolu osm měsíců, když mi navrhl sňatek a já bez velkého přemýšlení souhlasila. Připadalo mi, že se jedná o nabídku, která se neodmítá, tak jsem do toho šla po hlavě."

Jenže už v průběhu líbánků začalo být zřejmé, že je něco špatně: "Když si uvědomím své pocity před svatbou, už tehdy jsem na něm viděla věci, které mi vadily. Občas se choval sobecky, nedokázal ustoupit a byl neuvěřitelně líný. Ale měla jsem pocit, že to dokážeme překonat a časem se to změní." Na svatební cestu jela Helena s Petrem na poznávací zájezd lodí po Karibiku: "Byla jsem na nejromantičtějším místě na světě a připadala jsem si jako ten nejosamělejší člověk. Petr byl buď zavřený v kabině, nebo pospával na sluníčku. Nic ho nezajímalo a já jsem si při nejlepší vůli nedokázala představit, že vedle takového pecivála strávím zbytek života."

Svatební lákadlo

Pravděpodobně se na světě nenajde žena, která by si sama sebe někdy nepředstavovala jako okouzlující nevěstu v dechberoucích šatech. Většině žen vydrží představa sebe sama jako hlavní hrdinky jednoho dne a nedostižné princezny až do dospělosti. Nabídku sňatku proto považují za jednu z nejlepších věcí a v podstatě i komplimentů, kterého se jim může dostat.

Když potom dojde k realizaci svatby, je rázem všechno těžší. Sezvali jste zástupy hostů, zaplatili jste za šaty, občerstvení, hudbu, dostali jste spoustu darů a srdečných blahopřání a hlavně jste před svědky složili slib manželství. Potom můžete jen těžko přiznat, že už za dva týdny si prohlížíte své svatební fotky a přemýšlíte, jaký by byl asi váš život bez manžela (a docházíte k názoru, že mnohem lepší).

Navíc máte možná před očima vzor svých rodičů, kteří se úspěšně blíží k oslavení zlaté svatby a vy jste přece chtěla mít stejně trvalý vztah jako oni. Jak teď můžete žít s tím, že jste svého svatebního slibu začala litovat jen několik dnů poté, co jste ho složila?

Náraz reality

Podle psychologů mají tato krátkodobá manželství jednoho společného jmenovatele, a tím je nerealistické očekávání partnerů, kteří do něj vstupují. Nezáleží na tom, jak dlouho před svatbou jste spolu chodili, pokud však očekáváte, že se váš partnerský vztah po svatbě nějak dramaticky změní, nebo dokonce že svatba váš vztah zachrání, máte zaděláno na velký problém.

Když potom po svatbě zjistíte, že manželství nemá zdaleka tak magickou moc, jak jste se domnívali a vyžaduje stejné úsilí jako vztah (ne-li větší), přichází logicky rozčarování. Nečekejte, že je manželství samospasitelné a jen fakt, že jste svoji vyřeší vaše problémy, se kterými jste se potýkali už dlouho před svatbou. Před tím, než řeknete "ano" byste měli být oba schopní pojmenovat důvody, proč chcete být spolu do konce života.

Už jste si ho vzala a teď se cítíte jako v pasti, ze které není úniku? Pokuste se co nejrychleji zanalyzovat situaci a dospět k jasnému rozhodnutí. Pokud jste si skutečně jistá, že jste se svým manželem šlápla vedle a bez něj by vám bylo mnohem lépe, sdělte mu tuto skutečnost co nejdříve. Uvědomte si, že manželský slib je sice velký závazek, ale mnohem větším závazkem (a potažmo katastrofou) je narození dětí do manželství s člověkem, s nímž nechcete sdílet ani postel natož zbytek života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství