Menu
Úvod  › 

Slepovaný vztah: Máte do toho jít znova?

Už jste se jednou rozešli a dohodli se, že to nemá cenu. Teď ale máte oba chuť zkusit to spolu znovu. Má slepovaný vztah vůbec šanci na úspěch?

Pravděpodobně každý to někdy zažil: rozešli jste se (lhostejno, kdo k tomu dal popud), a když jste se konečně vyrovnali s tím, že už nejste partneři, sejdete se, strávíte spolu bezvadný večer a začne ve vás hlodat podezření, že ten rozchod byla vlastně velká chyba.

Ještě než se do toho vrhnete znovu po hlavě a pokusíte se navázat tam, kde jste přestali, přemýšlejte. Má váš slepený vztah naději na úspěch, nebo skončíte stejně jako před časem a jen ztratíte čas?

Pro a proti

Důvodů, proč zkusit váš vztah znovu slepit, je hned několik: Jednak mezi vámi existuje zřejmá přitažlivost, ostatně začali jste spolu chodit a přitahujete se i po rozchodu, tudíž se musíte navzájem stále oslovovat. Navíc se už znáte a víte, které věci máte rádi, a které nemůžete pro změnu vystát. Máte proto dobrou startovní pozici pro napravení minulých chyb. A jako bonus je tu přesvědčení, že to přece s vámi nemůže být tak špatné, když se k vám bývalé milenky chtějí vrátit.

Na druhou stranu věci, které vás na ní štvaly, se velmi pravděpodobně nezměnily a budou vás vytáčet stále. Společná minulost také nemusí být vždy pozitivním faktorem; pokud máte za sebou například nevěru nebo jiný negativní zážitek, je pravděpodobné, že bude zasahovat i do vašeho současného vztahu a budete se mít na pozoru, jestli náhodou vývoj nenabírá podobný směr. Další možností, kdy byste rozhodně neměli přistoupit na opakování, je situace, kdy si jeden z vás není jistý, zda je připraven na nový vztah.

Pravidla slepovaného vztahu

Rozhodli jste to i přesto zkusit a jít do slepovaného vztahu znovu? Potom byste měli dodržovat několik základních pravidel, které minimalizují riziko neúspěchu: Buďte upřímní k sobě i k ní a ujasněte si, co vlastně od nového vztahu očekáváte. Skutečně vás to k sobě stále táhne a nemůžete na sebe zapomenout? Nebo jste momentálně oba dva sami a hledáte někoho, s kým byste se mohli pobavit? Potom navazování na nepodařený vztah není tím nejlepším rozhodnutím, jaké jste za posledních deset let udělali.

Stejně tak je potřeba ujasnit si, jestli jste na nový vztah připraveni a jste ochotni se kvůli němu potenciálně změnit. Váš rozchod se zcela určitě neudál bez příčiny a pokud nehodláte ustoupit ani o krok, skončí i jeho pokračování stejně.

Uzavřete mezi sebou dohodu, že za negativní minulostí uděláte tlustou čáru a pro vás oba bude platit stoprocentní zákaz jakýchkoli narážek či výčitek. Je dovoleno vzpomínat a mluvit pouze o pozitivních věcech, které vás společně potkaly. Jestliže mezi vámi zůstávají nevyjasněná témata, vyhraďte si na ně jeden večer hned na začátku vašeho vztahu a pak je uzavřete jednou provždy. Pokud se budete stále vracet k prožitým křivdám, nemáte šanci pohnout se z místa.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství