Menu
Úvod  › 

Jak říct dětem, že se rozvádíme - rozchod partnerů

Rozhodli jste se, že už spolu nechcete být. Teď nadchází ta netěžší chvíle, kdy to musíte oznámit svým dětem. Jak to udělat, abyste jim ještě víc neublížili?

V současné době se v České republice rozvádí každé druhé manželství, takže rozvod už není takové nedotknutelné tabu jako před několika lety. To ale neznamená, že je pro děti méně bolestný. Rozhodli jste se, že už váš vztah nemá cenu? Dávejte si velký pozor, jak to svým dětem sdělíte, abyste jejich bolest ještě neprohloubili.

Volte správná slova

"Rozhodnutí rozvést se nepřichází obvykle přes noc a předchází mu řada varovných signálů," říká psycholožka Zdena Dušková. "I když se vám může zdát, že se před dětmi ovládáte, nekřičíte na sebe a nehádáte se, i docela malé děti mají velmi vyvinutou intuici a dokáží ucítit, že se něco děje. Pokud jim včas nevysvětlíte o co jde, je možné, že budou dávat vinu samy sobě a budou mít pocit, že problémy mezi vámi zavinily ony. Je důležité, abyste si s nimi promluvili společně a nikoli každý zvlášť."

Když budete váš rozchod prezentovat jako společné rozhodnutí, budete v očích dítěte na stejné úrovni a nikdo nebude tím očerňovaným, kdo nese vinu. Vysvětlete mu, že se máte pořád rádi, ale rozhodli jste se, že už spolu nechcete žít. "Nejdůležitější sdělení, které byste během rozhovoru měli několikrát zopakovat a pak jej dítěti opakovat znovu a znovu v budoucnu je, že jste stále jeho otcem a matkou a na vaší lásce k němu se vůbec nic nemění," upozorňuje psycholožka.

Co nedělat: Nikdy nezatahujte dítě do detailů a příčin vašeho rozchodu, zejména pokud je ve hře ještě třetí člověk (nový partner, nevěra a podobně).

Buďte upřímní

Je samozřejmé, že chcete své děti chránit a nemůžete vidět, když se trápí. Děti však musí vědět, že je v pořádku, když pociťují smutek a že stejné emoce můžete prožívat i vy a ony na tom nenesou žádnou vinu. "V žádném případě se nesnažte váš rozvod bagatelizovat," radí Zdena Dušková. "Netvrďte dítěti, že se nic neděje a že se pro něj nic nezmění, protože to není pravda a jde o velký zásah do jeho života. Jednou z největších chyb, kterou můžete udělat, je falešná naděje dítěti, že je vaše rozhodnutí zvratné a nejde o nic definitivního."

Co nedělat: Nikdy před dítětem nedávejte průchod svému rozhořčení a negativním pocitům. Pokud se ho budete snažit přetáhnout na svou stranu, jen mu tak ještě víc ublížíte.

Zbavte je viny

Děti mají téměř vždy tendenci domnívat se, že za váš rozchod mohou ony. Mohou dojít i k, pro vás, absurdním závěrům typu: kdybych si býval byl uklízel svůj pokoj, tatínek s maminkou by se nemuseli hádat a rozcházet. "Dbejte na to, aby si s sebou dítě neneslo vinu za váš rozchod. Označte jasně za viníky vás oba a zdůrazňujte, že jde o vaše společné rozhodnutí, ke kterému jste dospěli sami za sebe," říká psycholožka.

Co nedělat: Nedovolte, aby dítě slyšelo, jak se hádáte o jeho svěření do péče, majetek a jak propíráte špinavé prádlo. Zbytečně tak jitříte, už tak hluboké, rány.

Zajistěte normální fungování

"Uvědomte si, že vaším rozchodem se dítěti hroutí svět a má pocit, že už neexistuje žádná jistota, na kterou by se mohlo spolehnout," upozorňuje psycholožka. "Pokud se současně s tím změní kompletně i jeho denní program a aktivity, úzkost se tak ještě prohlubuje."

Pokuste se minimalizovat další změny v životě dítěte. Vysvětlete mu, že se bude vídat s vámi oběma, jen s každým jindy. Pokud bude mít dítě v druhém domově svůj pokoj, zapojte ho do například do výběru nábytku, hraček a podobně, aby se tam cítilo co nejpříjemněji.

Co nedělat: Neslibujte dítěti věci, o kterých předem víte, že je nemůžete splnit, například, že budete trávit víkendy všichni společně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství