Menu
Úvod  › 

Odejděte! Zachráníte si tak vztah

Už to mezi vámi moc neklape, ale nejste si jistí, že už je to na rozchod. Zkuste se domluvit, že nějaký čas strávíte každý sám. Možná si tím zachráníte vztah.

Dočasné odloučení se poslední dobou velmi módní a rozmáhá se i mezi celebritami, takže si o něm můžete přečíst v každém bulvárním časopisu. Když ale pominete hollywoodský způsob, kterým celebrity obvykle maskují to, že už se několikrát zmlátily do bezvědomí a teď za sebou mají sezení u terapeuta i rozvodového právníka, dočasné odloučení vám v reálném životě může skutečně zachránit vztah. A to i v případě, že se jeví jako velmi těžce poškozený.

Odloučení rozhodně neznamená, že se rozvádíte, ale naopak může nastartovat ozdravné procesy a pomůže vám uvědomit si, co skutečně chcete.

Proč do toho jít?

Pokud váš vztah dosáhl kritického bodu, "oddechový čas" vám může nabídnout odpověď na vaše problémy. Samozřejmě, že vás doma odmalička učili, že od problémů se neutíká a je potřeba řešit je, jakmile nastanou. Nicméně pokud je pro vás vztah příliš stresující, odloučením získáte nadhled a sílu řešit vaše společné problémy.

Odloučení oceníte také v situacích, kdy vaše problémy vyplývají z životních změn, kterými jeden z vás aktuálně prochází (krize v práci, rodinná nemoc, úmrtí apod.). Možná jen skutečně potřebujete čas, abyste se s krizí vypořádali a dočasné odloučení vám ho může poskytnout, aniž by se tím nějak narušil váš vztah.

Pokud si nejste svým vztahem jisti a v podstatě ani nevíte, jestli o jeho pokračování stojíte, oddechový čas vám pomůže srovnat si priority a ujasnit si, co vlastně chcete. Během odloučení možná znovu oceníte vlastnosti partnerky, kvůli kterým jste se do ní zamilovali a uvědomíte si, co pro sebe navzájem znamenáte. Samozřejmě si během něj také můžete uvědomit, že si vlastně vůbec nechybíte a je vám lépe o samotě. Ale i v tom případě jde o lepší variantu, než ztrácet čas zbytečně.

Kdy je ten správný čas?

Udělejte si bleskový test a zjistěte, jestli už jste zralí na odloučení. Samozřejmě, že každý pár je trochu jiný, berte proto následující vodítka pouze jako záchytné body. Pokud se poznáte ve dvou a více tvrzeních, měli byste o dočasném odloučení vážně uvažovat:

- Negativní pocity vážící se k vašemu vztahu jsou silnější než pozitivní.

- Řešíte stále dokola ty stejné problémy, bez toho aniž byste se dopracovali k nějakému uspokojivému řešení.

- Prakticky neustále přemýšlíte o tom, jestli by nebylo lepší rozejít se - a to i v okamžicích, kdy se zrovna nehádáte.

- Váš vztah vás psychicky vyčerpává.

- Problémy vztahu poznamenávají i ostatní oblasti vašeho života - například zaměstnání, či děti.

- O problémech si nemůžete pořádně promluvit, protože jeden z vás tuto snahu sabotuje.

Jak to provést

Pokud se rozhodnete pro dočasné odloučení, pokuste se své partnerce upřímně vysvětlit své důvody, nedávejte jí však naději, o které předem víte, že je falešná. Pokuste se zůstat klidní a zdůrazněte, že odloučení neznamená rozvod.

Jestliže jste manželé nebo žijete v jedné domácnosti, je důležité vyřešit praktické záležitosti, jako kdo zůstane v bytě a kdo se odstěhuje. Dohodněte se, jak to bude po dobu vaše odloučení s financemi a pokud máte děti, stanovte pravidla, jak se s nimi budete vídat.

Stanovte pravidla i sami pro sebe. Chcete se čas od času vídat, nebo si myslíte, že by vám prospělo, kdybyste po nějaký čas zcela přerušili kontakt? Můžete po dobu vašeho odloučení randit s někým jiným? Jak dlouho bude odloučení trvat? Připravte se na to, že nepůjde o jednoduchý rozhovor, ale je důležité, abyste si tyto věci vyjasnili a především se na nich shodli. Pokud s nimi vaše partnerka nebude souhlasit, sami jen těžko něco zmůžete.

Stejně tak nebude nijak zvlášť příjemné oznámit vaše rozhodnutí rodině a přátelům. Připravte se na zděšení a pobouřené reakce, ale vaše okolí o tom musí vědět. Je také pravděpodobné, že mnoho vašich přátel bude dočasné odloučení považovat za jakousi variantu rozchodu/rozvodu a budou se vás pokoušet dát dohromady. Zůstaňte ale v klidu a vytrvejte. Dokážete-li se na dočasném odloučení dohodnout vy dva, jedná se pouze o vaše rozhodnutí, že kterého se nemusíte nikomu zpovídat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Partnerství