Menu
Úvod  › 

Zdravotní tipy pro líné holky

Nemáte čas sledovat podrobně svůj jídelníček či pravidelně cvičit? Buďte v klidu a upravte si známá zdravotní doporučení podle svého. Svému zdraví a tělu i tak velmi prospějete.

Perfekcionismus a poctivé dodržování všech doporučení zdravého životního stylu je jistě chvályhodné, ale i když odmítáte počítat kalorie a nenajdete si každý den hodinu na cvičení, nemusíte se vzdávat. Magazín Prevention sestavil zdravotní doporučení, k jejichž dodržování vám bude stačit mnohem menší dávka motivace.

Ovoce a zelenina

Ideální stav: Devět porcí ovoce a zeleniny za den.

Dostačující: Pět porcí za den.

Podle studie Harvardské university stačí už pět porcí ovoce a zeleniny za den k tomu, aby se o třetinu snížilo vaše riziko mozkové mrtvice. Toto množství poskytuje organismu dostatečné množství důležitých antioxidantů a vlákniny k redukci srdečních onemocnění, rizika rakoviny a zároveň udrží na uzdě i vaši váhu. (Jedna porce rovná se přibližně jednomu střednímu kousku čerstvého ovoce, půlce šálku pokrájené zeleniny).

Kardio

Ideální stav: Půl hodiny kardio aktivity minimálně pět dní v týdnu.

Dostačující: Sedmnáct minut denně.

Nová studie z Brighamu a Women´s Hospital v Bostonu zjistila, že ženy, které cvičí jen dvě hodiny týdně (nebo sedmnáct minut denně) redukují své riziko srdečního onemocnění a mrtvice téměř o třetinu. Nemusíte se denně trápit hodinami cvičení, řada studií už dokázala, že tělesná aktivita rozdělená do menších dávek je stejně efektivní. V průběhu tréninku měňte intenzitu pohybu. Pokud budete například střídat půl minuty sprintu s půlminutou klusu, zlepšíte svou formu a sílu svalů víc, než kdybyste celou dobu běželi v neměnném tempu.

Opalovací krém

Ideální stav: Aplikujte opalovací krém s faktorem 30 a více několikrát denně.

Dostačující: Použijte krém s faktorem 15.

Ochranný faktor 15 blokuje přibližně 93% slunečních paprsků ve srovnání s 97% procenty, které zachytí krém s ochranným faktorem 30 (který také mimochodem vydrží déle). Nemusíte se několikrát denně mazat krémem s ochranným faktorem 30, ale ráno byste měla namazat svůj obličej, krk, dekolt, ruce a další místa vystavená slunci minimálně krémem s ochranným faktorem 15. Znovu aplikujte krém předtím, než jdete na oběd, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.

Pitný režim

Ideální stav: Osm sklenic vody denně.

Dostačující: Pijte při jídle a kdykoli cítíte žízeň.

Usrkávání vody není jediným způsobem, jak udržet tělo dostatečně hydratované. I ostatní nápoje a jídla obsahují vodu (například polévka, čerstvé ovoce a zelenina) a ty se počítají také. Ve skutečnosti tato jídla pokryjí přibližně dvacet procent denní spotřeby vody. Pokud máte pestrý jídelníček, stačí vám pít kdykoli pocítíte žízeň.

Spánek

Ideální stav: Osm hodin denně.

Dostačující: Sedm hodin.

Pokud nebudete spát ideálních osm hodin denně, možná se budete cítit lehce unavení, ale rozhodně nedáváte všanc své zdraví. Méně než sedm hodin denně vás však z dlouhodobého hlediska může ohrožovat. Celá řada studií dokázala spojitost mezi nedostatkem spánku a srdečním onemocněním, hypertenzí, diabetu a obezitou. Studie z Case Western Reserve University se zúčastnilo osmašedesát tisíc žen ve středním věku. Ty z nich, které spaly pět a méně hodin denně, měly o třetinu větší pravděpodobnost, že budou trpět nadváhou, a o patnáct procent větší pravděpodobnost obezity.

Velikost porcí

Ideální stav: Odvažujte všechno, co jíte.

Dostačující: Dávejte si pozor na obilniny a tuky.

V podstatě nikdo neztloustne z toho, že jí příliš mnoho ovoce a zeleniny. Oproti tomu obilniny (jako je pečivo, rýže, těstoviny) a tuky (ořechy, tuky, oleje, salátové dresingy a další) představují skutečnou kalorickou bombu. Snižte tak porce obilovin a tuků, nahraďte jejich objem ovocem a zeleninou, a vaše kila půjdou dolů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy