Menu
Úvod  › 

Nákupy a slevy: Největší chyby, kterých se dopouštíte

Sleva, výprodej, výhodný nákup. To jsou argumenty, na které slyší naprostá většina žen. Jenže zatímco se proháníte mezi stojany se zlevněným oblečením, děláte celou řadu chyb, které vás poté stojí zbytečně moc peněz. Naučte se jim vyhnout.

Jde o klasickou scénu: na výloze obchodu visí obrovská reklama na super výhodné slevy a uvnitř se skupinky žen snaží ulovit cokoli zlevněného. Teprve doma zjišťují, že jim dané oblečení tak úplně nesedí, potřebovaly by do něj zhubnout minimálně tři kila a i poté ho nebudou mít k čemu nosit. Dalších několik týdnů bude ještě trvat, než si to dokáží samy sobě přiznat. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštíte v období slev?

1. Čekáte příliš dlouho

Pokud se chováte jako většina ostatních žen, nejspíš se snažíte v sezóně slev oběhnout co nejvíc obchodů, abyste si udělala obrázek, co je k mání. Problém je v tom, že vybíráte tak dlouho, až nakonec přeberete. Pokud v jednom obchodě objevíte kalhotový kostýmek, který by se vám líbil, je naivní předpokládat, že jinde objevíte mnohem lepší a levnější. Daleko pravděpodobnější je varianta, že oběhnete dalších pět butiků, abyste zjistila, že v tom prvním byl skutečně nejlepší, ale až se vrátíte zpátky, váš vysněný kostým bude mít už dávno v tašce jiná žena, která nebyla taková váhavá střelkyně. Jakmile objevíte výhodnou koupi, kterou jste si jistá, nečekejte na nic a využijte svou příležitost.

2. Necháte se zmást cenou

Je sice hezké, pokud objevíte víc než devadesátiprocentní slevy, díky kterým koupíte džíny za sto padesát korun, ale zkuste přemýšlet nad tím, proč na stojanu zůstal právě tento kousek oblečení a proč se obchodu vyplatí prodat ho i za tuto cenu. Není to náhodou proto, že jde o tak extravagantní střih, že je nad slunce jasné, že se už příští sezónu rozhodně nosit nebudou? Nenechte se oslepit super nízkou cenou a spíš uvažujte o tom, jestli vám ta ultra krátká minisukně bude ještě k něčemu jinému než ke skladování ve skříni.

3. Vyrazíte na nákupy s někým dalším

Nakupování ve společnosti dalšího člověka je mnohem rychlejší a impulsivnější, než když vyrazíte sami a dáte si na nákupy dostatek času. Možná si sice říkáte, že kamarádka či partner vám řeknou, jak v daném oblečení vypadáte, ale ve skutečnosti budete spíš víc spěchat a existuje větší pravděpodobnost, že si koupíte i věci, po kterých byste normálně nesáhla.

4. Ztratíte soudnost

Většina žen při pohledu na ceduli "Vše za 200 Kč" zdivočí a přestane používat mozek. I přesto se pokuste zachovat si soudnost a přemýšlejte o tom, jestli skutečně potřebujete další fialovou kabelku nebo svítivě zelené tričko.

5. Cena převáží pohodlí

Je sice hezké, že jste objevila nádherné džíny a miniaturní cenu, ale pokud už pět let marně bojujete s váhou, je poněkud naivní doufat, že kvůli nim tentokrát zhubnete sedm kilo. Stejně tak nepředpokládejte, že kvůli nízké ceně zapomenete na to, že vám nesedí průramky u trička a při každém pohybu se vám krčí špatně ušité švy. Nezapomenete a takový nákup vám bude jen pro zlost.

6. Nechcete odejít bez nákupu

Možná jste také podlehla nesmyslnému přesvědčení, že z výpravy za slevami se prostě musíte vrátit s nějakým úlovkem. Důsledkem takového uvažování je potom nákup věci, o kterou byste za normálních okolností ani nezavadila, ale nekupte to, když je to tak levné a když jste nic lepšího nenašla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články