Menu
Úvod  › 

Jak prodloužit život svým botám?

Rozhodli jste se investovat do kvalitních bot, jenže sotva v nich vyjdete párkrát ven, už nevypadají zdaleka tak dobře jako na začátku. Kondici svých bot můžete prodloužit několika jednoduchými triky. Osvojte si je.

Nic nevypadá tak dobře jako nové boty. Jenže bohužel toto kouzlo obvykle pomine do čtyřiadvaceti hodin poté, co v nich poprvé vyrazíte ven. Přitom prodloužit život vašim oblíbeným botám a ušetřit tak i vaši peněženku není nijak obtížné.

Připravte je

Na vlhko či zimu reagují různé materiály odlišným způsobem. V závislosti na použitém materiálu se liší i způsoby, jak je na tyto náročné podmínky připravit. Pokud zanedbáte stádium přípravy bot na špatné počasí, významně tak snižujete jejich životnost.

Látkové boty můžete začít nosit prakticky bez jakékoli přípravy. To samé platí i pro umělé nebo gumové boty. Kožená obuv oproti tomu vyžaduje ošetření olejovým či dalším voduodpuzujícím přípravkem. Kůže je totiž nejchoulostivější na působení vody, soli a chladu. Drahé kožené boty můžete zcela zničit už jen za měsíc nošení v deštivém počasí, takže se vám do jejich ochrany skutečně vyplatí investovat.

Nošení

Způsob, jakým boty nosíte, může ovlivnit jejich vzhled i životnost. Věděli jste například, že pokud budete nosit boty bez ponožek, můžete poškodit jejich vnitřní výstelku? Je tomu tak proto, že přirozeně slaný pot pomalu "rozežírá" vnitřek boty. To samozřejmě neplatí pro sandály, v nichž noha větrá a pot se může odpařovat. Nicméně na nošení uzavřených bot bez ponožek raději zapomeňte, ničíte si tak nejen nohy ale i boty.

Ať už spěcháte sebevíc, nebo se utěšujete tím, že jen vyběhnete pro noviny do trafiky, nikdy a za žádných okolností nepřešlapujte boty stylem, že se do nich obujete jen napůl. Nic vám boty nezničí tak spolehlivě jako přešlapávání. Stačí, pokud to uděláte jednou nebo dvakrát, vzadu na botě vzniknou přehnutím záhyby, kterých už se nikdy nezbavíte, poškodíte tak materiál, že kterého jsou boty vyrobené, zničí se tvar boty a ta už vám nesedne jako předtím.

Důležitým pravidlem při nošení bot je jejich každodenní střídání. Každý pár bot potřebuje minimálně den k tomu, aby se vysušil a vrátil se zpátky do původní formy. I v případě, že nosíte ponožky, vlhkost a mastnota z potu, může vnitřek bot poškodit, pokud jim dáte čas na vysušení, vydrží vám mnohem déle.

Čištění

K tomu, aby boty vydržely co nejdéle v co největší formě je nutné soustředit se na jejich pravidelné čištění. V závislosti na tom, kam a v jakých podmínkách boty nosíte, je můžete čistit jednou za měsíc nebo několikrát za týden. Zatímco látkovým a umělohmotným botám stačí přetření vlhkým hadříkem, který odstraní nečistoty, s koženými botami je mnohem víc práce.

Zcela určitě se vám vyplatí investovat do speciálního přípravku určeného na koženou obuv. Pokud zvolíte klasický krém na boty, jeho aplikace je poněkud méně elegantní a náročnější, zato si však můžete být jisti, že kůži dostatečně zvlhčí. Voskové čističe vrátí kůži lesk, ale oproti krému ji více vysušují.

Skladování

Správné skladování bot je další důležitou věcí, kterou nesmíte při snaze prodloužit jejich životnost podcenit. Boty by nikdy neměly být uloženy pevně u sebe nebo nacpané do malé krabice. Pouze při skladování v dostatečně velkém prostoru si zachovají svůj tvar.

Důvodem, proč výrobci vkládají do nových bot zmačkaný papír, je snaha udržet jejich specifický tvar. Tento levný trik můžete využít i vy, pokud si nechcete pořizovat kopyty či speciální napínáky do bot. Pomůžete tak předejít ztrátě tvaru bot.

Samozřejmostí je skladování bot na suchém povrchu, ideálně potom ve svislé pozici. Pokud je při skladování pokládáte na bok, opět se vystavujete riziku, že zničíte jejich tvar. Dlouhodobě boty skladujte na chladném, suchém a tmavém místě. Vystavení bot slunečnímu světlu totiž způsobuje změny v jejich barvě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články