Menu
Úvod  › 

5 typů pleti: Jaký je ten váš?

Znalost vašeho typu pokožky je absolutně nezbytná, abyste o ni mohla pečovat těmi správnými přípravky. Víte, jaký typ pleti vlastníte?

Typ a kvalita vaší pleti jsou geneticky podmíněné, narodíte se s ní a v průběhu života ji nemůžete změnit. Nicméně zdraví a vzhled vaší pokožky v pozdějších letech závisí na tom, čím ji v průběhu života živíte a jak se o ni staráte.

Běžně se rozlišuje pět typů pokožky: normální, suchá, mastná, citlivá a smíšená. Každý z těchto typů má své specifické charakteristiky a vyžadují specifickou péči. Abyste diagnostikovala svůj typ pokožky, použijte jednoduchý test. Vezměte čistý papírový kapesníček nebo hedvábný papír a přitiskněte ho na svůj obličej hned poté, co se ráno probudíte:

1. Normální pleť

Pokud vaše pokožka náleží k normálnímu typu, na ubrousku se neobjeví žádné mastné stopy. Normální pleť je ze všech typů nejméně problematická. Vypadá čistě, hladce, je přiměřeně prokrvená a působí zdravým dojmem. I s minimem péče vypadá dobře a přiměřeně vašemu věku.

2. Suchá pleť

Pokud máte suchou pleť, ubrousek zůstane také čistý, ale vaše pokožka vypadá suše, šupinatě a poté, co jí otřete, je napjatá. Suchá kůže má tendence být bledá, snadno se na ní tvoří vrásky, má rozšířené póry, je náchylná ke projevům stárnutí a snadno se podráždí. Dokud jste mladá, pleť vypadá dobře, ale s postupujícím věkem vyžaduje suchá pleť zvláštní péči. Je nutné používat kvalitní zvlhčující přípravky.

3. Mastná pleť

Jestliže jste majitelkou mastné pokožky, na ubrousku zůstanou mastné skvrny obvykle v místech, kde se ubrousek dotýkal vašich tváří, nosu a čela. Mastná pokožka je problematická - obvykle vypadá mastně, hrubě, s rozšířenými póry a má tendence k tvorbě akné. Výhodou je, že na mastné pleti nejsou příliš patrné projevy stárnutí a netvoří se na ní vrásky. Pro péči o ní je nutné volit šetrné čistící prostředky.

4. Smíšená pleť

Vlastníte-li stejný typ pleti jako většina žen, na ubrousku zůstanou mastné skvrny v oblasti nosu a čela. Ubrousek však zůstane suchý v místech, kde se ubrousek dotýkal vašich tváří. Smíšená pleť v sobě obsahuje zóny mastné a zóny suché pokožky. Každý z těchto oblastí vyžaduje specifickou péči. Suché zóny, které se obvykle nacházejí na tvářích a kolem očí, byste měla ošetřovat zvlhčujícími krémy. Oproti tomu mastné zóny, které se obvykle nacházejí na čele a nosu, vyžadují časté čištění.

5. Citlivá pleť

Citlivá pleť je obvykle velmi suchá a často v ní cítíte napětí. Snadno se podráždí, zčervená, svědí a má tendence k tvorbě fleků a skvrn. Jde o nejproblematičtější a velmi křehký typ kůže, který vyžaduje speciální typ péče. Většinou její majitelka musí experimentovat a vyzkoušet řadu přípravků, než objeví ten, který citlivá pleť snese.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Péče o pleť