Menu
Úvod  ›   › 

Děti jsou mnohem chytřejší, než si myslíte

Myslíte si, že umí jen spát, jíst a brečet? Omyl. Malé děti jsou mnohem chytřejší, než si většina dospělých myslí. Budete se divit!

Už roční děti dokáží správně analyzovat sociální interakce, předvídat chování ostatních a rozumět jejich reakcím, dokázal nový výzkum. Vědci sehráli třináctiměsíčním dětem scénku se dvěma loutkami, z nichž jedna představovala kladnou postavu a druhá zápornou. K jejich velkému překvapení dokázaly i takto malé děti odhadnout, jak se bude kladná i záporná postava v budoucnu chovat. A dokonce i to, že když se záporná postava chovala nehezky v případech, kdy to druhá postava neviděla, nebude podle toho moci přizpůsobit své chování.

Vedoucí výzkumu Yuyan Luo z University of Mussouri zdůrazňuje, že i velmi malé děti mají vysokou sociální inteligenci a dokáží velmi dobře porozumět mezilidským interakcím. Mimořádně citlivě přitom děti reagovaly na znázorněné násilí a jakékoli konflikty.

Ještě mnohem dřív, než se děti naučí chodit a mluvit, vykazují mnohem vyšší sociální inteligenci, než si dospělí vůbec umí představit. Už v osmi měsících dokáží rozpoznat konflikt a agresivitu, a v deseti měsících už sympatizují s obětí.

Už v tomto věku se dokáží vžít do pohledu ostatních a nahlédnout na situaci z jejich perspektivy. Například když si jeden z vědců schoval před zraky dítěte někam určitou věc a mezitím přišel další vědec a schoval ji někam jinam, dítě předpokládalo, že ji první osoba bude hledat na původním místě, protože nemůže tušit, že byla přesunuta.

Třináctiměsíční batolata se potom zvládala orientovat v mnohem složitějších sociálních situacích. Dokázala rozpoznat i to, jak se bude vyvíjet konflikt, který se odehrál mezi dvěma loutkami beze svědků, a později se do interakce vmísila třetí postava. Děti věnovaly mnohem větší pozornost "záludné" postavě, která napadala ostatní, a vyjadřovaly nelibost s jejím chováním.

Jednoznačně se zkrátka potvrdilo, že už velmi malé děti dokáží odhadnout chování ostatních, umí rozpoznat i drobné konflikty a duševní nepohodu, stejně tak, jako se podívat na situaci z perspektivy ostatních. Podle vědců je tedy naivní domnívat se, že se před takto malými dětmi klidně můžete například hádat, protože to stejně ještě nevnímají a nedokáží to pochopit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články