Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč by se děti měly učit cizí jazyk co nejdříve

Vyhnou se cizímu přízvuku, získají časový náskok, učení je bude víc bavit a zdokonalí si sociální schopnostmi. Představujeme vám pět důvodů, kvůli kterým se vám vyplatí zapsat dítě na jazykové kurzy.

Nikdo zřejmě nepochybuje o tom, že znalost cizích jazyků je v současné době nezbytná. Kdy je ale nejlepší čas, aby se vaše děti začaly učit další jazyk? Není zbytečné začínat s výukou v časném věku a "krást" tak dětem bezstarostné dětství? Podle výsledků posledních výzkumů zveřejněných v magazínu Earlychildhood News je nejvhodnější dobou pro to, aby se vaše dítě začalo učit cizí jazyky, věk mezi třemi a čtyřmi lety. Z následujících důvodů byste s učením cizího jazyka neměli otálet:

1. Přízvuk

Podle výzkumu, který provedli vědci na univerzitě ve Washingtonu, snižuje učení cizího jazyka v raném věku pravděpodobnost, že vaše děti budou v budoucnu mluvit s cizím přízvukem. Děti v raném věku dokáží dokonale napodobovat zvuk jazyka a dětské kurzy s rodilým mluvčím jim zajistí pro budoucnost dokonalý přízvuk.

2. 10 000 hodin

Vědci spočítali, že k tomu, aby člověk dokázal ovládnout cizí jazyk, je potřeba nejméně deset tisíc hodin učení. Dokážete si představit, že byste jako dospělí dokázali tolik času najít mezi všemi každodenními povinnostmi? Zatímco když své dítě přihlásítě například na angličtinu pro nejmenší získá tak nedocenitelný náskok.

3. Radost z učení

Všechny děti jsou přirozeně zvídavé a rády se učí novým věcem. Je jim úplně jedno, zda ta která činnost rozvíjí jejich motorické nebo verbální schopnosti, pro ně je učení zábavou, do které se vrhají po hlavě a dokáží si jí dokonale užít. Učení v dětských kurzech samozřejmě nemá nic společného s biflováním, ale probíhá formou zábavných her, písniček a říkadel, s jejichž pomocí si osvojují rytmus a zvuk cizí řeči. A věřte, že je to bude bavit.

4. Bezprostřednost

Nenapodobitelnou vlastností všech dětí je úžasná bezprostřednost, při které nejsou děti zatíženy předsudky a omezeními typickými pro dospělé. Vzpomeňte si na své vlastní zkušenosti z jazykových kurzů, kdy jste se styděli promluvit, kvůli své nedostatečné slovní zásobě, nemožnému přízvuku, nebo obavě, že se na vás ostatní budou dívat skrz prsty. Angličtina pro děti je druhem dobrodružství, které si váš potomek užije bez toho, aniž by byl svázaný studem, a zároveň si vybuduje patřičné sebevědomí, které mu pomůže překonávat jazykové bariéry i v budoucnosti.

5. Multikulturalita

Chtěli byste, aby z vašeho dítěte vyrostl maloměšťák omezený hranicemi vlastního okresu, nebo raději osobnost, která je schopná komunikovat kdekoli a s kýmkoli, a je rovnocenným komunikačním partnerem? Pokud jste zvolili druhou možnost, učení cizího jazyka bude vaším nejsilnějším spojencem. Dítě si bude už odmalička uvědomovat, že lidé nemluví pouze jedním jazykem, mohou mít odlišné zvyklosti i hodnoty a naučí se je respektovat. Jako bonus, kromě znalosti cizího jazyka, si tak zdokonalí i sociální schopnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Podpořte inteligenci svého dítěte
Test: Umíte slovensky?
7 tipů, jak se naučit cizí jazyk
20 důvodů, proč byste se měli naučit cizí jazyk