Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč by měly mít děti domácí zvíře

Vzdorujete svým dětem, které touží po domácí mazlíčkovi? Kvůli následujícím důvodům byste si to měli rozmyslet a pořídit jim domů vlastní zvíře.

Jedna z nejklasičtějších debat mezi rodiči a dětmi na téma "mami, tati, kupte mi pejska..." probíhá čas od času ve všech rodinách. Argumentů, proč si domácího mazlíčka nepořizovat, najdete sami spoustu, ale my jsme pro vás shromáždili důvody, proč je naopak domácí zvíře pro vaše děti zcela nedostižným výchovným nástrojem. Kvůli následující sedmičce důvodů byste měli o jeho chovu alespoň uvažovat:

1. Zodpovědnost.

Domácí zvíře rozvíjí u dětí smysl pro zodpovědnost a schopnost starat se o někoho jiného (tedy ne jen o sobe). Vzhledem k tomu, že většina domácích zvířat vyžaduje neustálou péči a pozornost po většinu času, děti se učí, jaké to, když na nich někdo závisí a mají za někoho zodpovědnost. Samozřejmě, že jim s péčí o zvíře musí pomáhat někdo dospělý, ale míra zodpovědnosti, kterou ponesou, se postupem času zvyšuje.

2. Sebevědomí.

I když vás to možná nikdy nenapadlo, psychologové tvrdí, že chování domácího mazlíčka zvyšuje dětské sebevědomí. Skutečnost, že úspěšně zvládají péči o někoho dalšího, je pro něj velmi posilující a důležitá.

3. Zlepšení alergie a astmatu.

Celá řada studií prokázala, že ty děti, které vyrůstají v domácnosti s domácími zvířaty, jsou mnohem méně náchylnější k rozvoji alergií a astmatu. Zejména, pokud jsou kontaktu s domácími zvířaty už před dovršením jednoho roku, jejich imunitní systém je mnohem pevnější. Výzkum publikovaný v magazínu Clinical and Experimental Allergy zjistil, že ty děti, kteří vyrůstaly s domácími zvířaty, mají o polovinu menší pravděpodobnost, že se u nich alergie nebo astma rozvine.

4. Více pohybu.

Domácí zvířata, zejména tedy psi, potřebují velké množství pohybu. Je dokázáno, že rodiny, které vlastní domácí zvíře, tráví mnohem více času venku a také žijí aktivnějším životem. Chcete, aby se vaše děti začaly víc hýbat a trávily méně času před obrazovkou a monitorem? Pořiďte jim psa.

5. Snížení stresu.

Neexistujte lepší způsob snížení stresu než domácí zvíře. Mazlíček, kterého pořídíte svým dětem, přispěje k jejich zklidnění a snížení hladiny stresu.

6. Zlepšení čtení.

I když je to poněkud nezvyklé spojení, vědci dokázali, že děti, které mají doma své vlastní zvíře, jsou mnohem zdatnějšími čtenáři. Výzkumy totiž, poměrně překvapivě, ukázaly, že děti svým domácím mazlíčkům předčítají a čtou tak výrazně více než jejich vrstevníci.

7. Disciplína.

Když bude vaše dítě vyrůstat společně s domácím zvířetem, bude se tak zároveň nenásilně učit i disciplíně a řádu. Vzhledem k tomu, že při péči o zvíře je nutné vykonávat pravidelně stále stejné úkony a není možné je odložit, nebo je neudělat, naučí se tak vaše dítě disciplíně tím nejefektivnějším způsobem, který si dokážete vůbec představit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články