Menu
Úvod  › 

Tlusté děti by si měly více hrát

Počet dětí s nadváhou neustále roste a potýkají se s ní už děti mladší pěti let. Podle odborníků by bylo řešením, kdyby si tlusté děti více hrály.

Až půjdete příště na koupaliště, rozhlédněte se dobře po dětských návštěvnících a zkuste napočítat deset tlustých dětí mladších deseti let. Velmi pravděpodobně vám to nebude trvat ani pět minut. Dětská obezita je obrovským problémem, který postihuje stále více dětí. 17,6 milionů dětí mladších pěti let je, podle světových statistik, obézních. Obézní jsou dvě procenta chlapců a pět procent dívek a neuvěřitelných dvacet procent dětí trpí nadváhou.

Dětská obezita je, podle odborníků, důsledkem sedavého života, nezdravého jídelníčku a nedostatku pohybu, které jsou spojeny s takzvanou internetovou generací. Přirozený pohyb venku tak nahradily nekonečné hodiny strávené sezením před obrazovkou počítače. Průměrné dítě stráví sledováním televize neuvěřitelné čtyři hodiny, zatímco hraní venku a další tělesné aktivity jsou ve výrazné menšině. Podle odborníků by přitom stačilo, aby rodiče vedli své děti k tomu, aby trávily více času venku hraním s kamarády. Dětský kolektiv motivuje děti k větší míře pohybu a vede tak k nenásilnému hubnutí.

Následující tipy pomohou vašim dětem při boji s obezitou a začlení do jejich denního programu více pohybu:

Kempování - Oprašte rodinný stan, plynový vařič, spacáky a vyrazte kempovat do přírody. Pro vaše děti to bude dobrodružství, které je nenásilnou přiměje k většímu pohybu.

Hry v přírodě - Zorganizujte pro skupinu dětí šipkovanou, hledání pokladu, bojovku, nebo jakoukoli jinou osvědčenou venkovní hru. Děti jsou přirozeně hravé a soutěživé a velmi rády se zapojí. Pro začátek však vynechte čistě sportovní aktivity (jako například fotbal, vybíjená...), které děti s nadváhou spíše odradí.

Zapojte kamarády - Vyrážejte co nejčastěji ven s celou skupinou dětí. Vaše potomky to bude při venkovních hrách více bavit a také jejich pohybová aktivity bude výraznější.

Víkendové výlety - Pátrejte po akcích na hradech, zámcích, dětských centrech a podobných lokalitách, kam byste mohli vyrazit na rodinný výlet. Při výšlapu na hrad spálíte kolektivně hromadu kalorií.

Geocaching - Starší děti určitě ocení, pokud se zapojíte do světového hito: geocachingu. Moderní technologie jsou pro děti velmi přitažlivé a nejspíš si tak ani nevšimnou, že se přitom i vydatně hýbou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dětská obezita: Jak jí předejít
7 způsobů, jak vychovat obézní dítě
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?
7 věcí, které musíte dětem odpustit
5 instinktů, se kterými se rodí každé dítě