Menu
Úvod  › 

Matky tráví péčí o děti stále více času

I když se otcové v posledních letech zlepšili a snaží se s péčí o dítě více pomáhat, na matkách stále leží největší díl zodpovědnosti a starostí, ukazuje nový výzkum.

Je úplně jedno, jestli jste na mateřské dovolené, nebo pracujete na plný úvazek. Jestliže máte děti, největší díl starostí o ně, připadne na vás. Ukázal to nový výzkum, který provedli vědci na Ohio State University. Jeho autoři zjistili, že otcové si sice zapojují do péče o děti o něco více než před lety, nicméně v typické středostavovské domácnosti jsou to stále ženy, které mají na péči o děti největší podíl. Věnují jim nejvíc svého volného času, kterého mají mimochodem znatelně méně než muži.

"Typičtí rodiče mají pocit, že si svou zodpovědnost a péči za děti rovnoměrně dělí, ale matky jsou reálně v mnohem větším presu a věnují péče o děti mnohem více času," říká spoluautorka výzkumu, Sarah Schoppe-Sullivan z Ohio State University.

Studie, která byla publikována v magazínu Family Relations, se zúčastnilo 182 párů středostavovského postavení. Vědci sbírali data z jejich životů déle než rok. Každý z párů si vedl deník, kam zapisovali všichny aktivity, které za dvacet čtyři hodin vykonali. Vědci rozdělili rodičovské povinnosti a aktivity do čtyřech kategorií: Volnočasové aktivity (kdy si rodiče hrají, či povídají s dětmi, nebo jim čtou), Povinnosti (zahrnující běžnou a nutnou péči o dítě, jako je koupání, krmení, přebalování, dělání domácích úkolů atd.), Dohled (hlídání dětí, když si například děti hrají na hřišti) a Ostatní aktivity.

Výzkum prokázal, že oba rodiče se zúčastňují všech aktivit. Například o víkendu typičtí rodiče stráví téměř tři hodiny volnočasovými aktivity a dětmi. Dramaticky se však liší množství času, které matky a otcové tráví povinnostmi, tedy péčí o děti. Matky jí stráví dvakrát více času něž muži.

"Muži se zúčastňují spíše volnočasových aktivit s dětmi, které jsou samozřejmě také důležité, ale poněkud smutné je, jak málo se angažují a péči o děti," říká spoluautorka výzkumu. "Přitom výzkum zcela očividně potvrdil, že ženy by pomoc v této sféře velmi uvítaly."

Například v případě, že mají rodiče devítiměsíční dítě, průměrná žena, podle výsledků výzkumu, stráví sedmdesát procent svého víkendu aktivitou kolem dítěte, zatímco muž pouhých padesát procent. Přičemž se ještě liší druh aktivit, které matky a otcové s dětmi provozují.

"Je pochopitelné, že pokud je matka na mateřské, stará se o dítě více než muž a věnuje jeho péči více času. Bohužel tento vzorec platí i v případě, že oba rodiče chodí do zaměstnání. Otcové sice pomáhají s péčí o dítě více než v předchozích generacích, ale stále nejsou rodičovské povinnosti spravedlivě rozděleny," říká autorka výzkumu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Děti pracujících matek jsou samostatnější
Mateřský slovník: 15 nejpoužívanějších výrazů
20 věcí, kvůli kterým nemusí mít matky výčitky svědomí
7 věcí, které skutečně neříkejte svobodným matkám