Menu
Úvod  ›   ›   ›   › 

Císařský řez není pro děti vždy nejlepším řešením

Bojíte se porodu a ráda byste si zařídila císařský řez? Raději svůj nápad ještě zvažte. Císařský řez s sebou totiž nese riziko větších zdravotních komplikací.

Počet žen, které podstupují císařský řez na vlastní žádost, se rok od roku zvyšuje. Podle odborníků stoupá počet žen, které se bojí bolesti či komplikací při porodu, a chtějí po lékařích, aby provedli císařský řez. Většina žen se totiž domnívá, že císařský řez je naprosto neškodným zákrokem, který je zbaví několika hodin bolesti a jejich dítěti nemůže nijak ublížit. Nicméně nový výzkum ukazuje, že císařský řez může vést u některých, zejména předčasně narozených, dětí k problémům s dýcháním.

Podle vědců není vždy císařský řez tím nejlepším řešením, které mohou při porodu lékař zvolit. Závěry výzkumu zveřejnila The Society for Maternal-Foetal Medicine, která se zabývá snížením rizika těhotenských komplikací. Při výzkumu se odborníci věnovali především předčasně narozeným dětem. Ukázalo se, že ty děti, které se narodily před třicátým čtvrtým týdnem za pomoci císařského řezu, mají o třicet procent větší "šanci", že se u nich objeví problémy s dýcháním, než děti podobného gestačního věku, které jejich matky porodily klasickým vaginálním porodem.

Závěry výzkumu podporují závěry Centres for Disease Control and Prevention, který tvrdí, že není jediný důvod pro císařský řez, pokud těhotenství probíhá bez komplikací a matka i dítě jsou zdravé. "Závěry našeho výzkumu zcela vyvracejí obvyklé přesvědčení matek, že na císařském řezu není nic špatného a nepředstavuje pro děti žádné riziko," uvádí autorka výzkumu, Diane Aston. "Je samozřejmé, že v mnoha případech je císařský řez medicínsky nezbytný pro zdraví dítěte nebo matky, nicméně jeho provádění je nadužívané a často zcela zbytečné a riskantní."

Porod před sedmatřicátým týdnem těhotenství může vést k závažným zdravotním problémům dítěte a zvyšovat i riziko úmrtí novorozence. Je tomu tak především kvůli tom, že poslední tři týdny těhotenství dozrávají plíce dítěte a proto mají předčasně narozené děti často problémy právě s dýcháním. Pokud je to možné, lékaři podávají dítěti steroidy, které pomohou plicím v dovyvinutí, nicméně předčasný porod s sebou nese například i zvýšené riziko poruch učení a dalších komplikací v pozdějším životě dítěte. Předčasně se narodí přibližně sedm procent dětí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Císařský řez, selhání nebo výhra?
Těhotenství ve vyšším věku
Zotavení po císařském řezu: Co máte čekat
Předčasný porod: Jak ho poznáte
Strategie pro snadnější porod
Cvičení po porodu: Co musíte posilovat