Menu
Úvod  › 

Autismus: Ohrožené jsou děti starších matek

Rozhodla jste se pořídit si dítě ve starším věku? Potom máte, podle nového výzkumu, mnohem větší pravděpodobnost, že se vám narodí dítě postižené autismem.

Deset let trvající výzkum, započatý v roce 1990, provedený mezi pěti miliony novorozenci zjistil souvislost mezi autismem dítěte a věkem matky při početí. Uvádí to server CNN. "Riziko, že bude mít dítě autismus, se zvyšuje s věkem matky," uvádí ve své zprávě vědci z University of California, kteří výzkum prováděli. Výsledky výzkumu byly publikovány v únorovém čísle magazínu Autism Research.

Souvislost mezi věkem rodičů a zdravím dítěte není zcela nová. Už předchozí studie zjistily, že děti narozené starším ženám mají vyšší riziko vrozených vad, malé porodní váhy a chromosomálních problémů, jako je například Downův syndrom.

Studie z roku 2007 provedená taktéž v Kalifornii zjistila, že riziko autismu u dítěte vzrůstá spolu s věkem matky i otce. V izraelské studii vycházející ze statistik z osmdesátých let se pro změnu zdůrazňuje vyšší věk otce, který má vliv na riziko autismu u dítěte. Nicméně nově provedená studie je podle vědců provedená na dosud největší vzorku respondentů.

Rizikový věk

Autismem trpí, podle celosvětových statistik, jedno dítě ze sto deseti. Nicméně příčiny této nemoci jsou stále neznámé.

V nejnovější studii vědci zjistili, že matky starší čtyřiceti let mají o více než padesát procent větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude trpět autismem, než matky ve věku mezi pětadvaceti a devětadvaceti lety. Věk otce hraje v záležitosti dětského autismu také roli, ovšem pouze v případě matek mladších než třicet let.

"Pokud věk matky představuje z hlediska autismu dítěte minimální riziko, zvyšuje pravděpodobnost narození autistického dítěte vyšší věk otce," říká vedoucí studie Janie Shelton. Zatím je však nejasné, proč je právě věk matky představuje pro autismus dítěte rizikový faktor.

Autoři studie zdůrazňují, že v posledních dvaceti letech stoupl výskyt autismu o šest set procent. "Když se podíváme na dramatický vzestup autismu v posledních dvou dekádách, zjistíme, že podíl na tomto nárůstu má celá řada faktorů, z nichž věk rodičů představuje pouze jeden z nich."

Jak a proč věk rodičů zvyšuje riziko autismu zůstává neznámé, ale existuje několik hypotéz. Někteří vědci jsou přesvědčeni, že jste o kumulaci důsledků změn prostředí, autoimunitního systému, stresu a reprodukčních technologií.

"Spolu se stárnutím se objevují změny DNA. Existují výzkumy, které dokazují, že u starších rodičů se zvyšuje míra poškození DNA. Rodí se jim děti s nízkou porodní váhou a mají více vrozených defektů. Jednou z dalších komplikací je i riziko autismu."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Těhotenské nevolnosti: Proč, kdy a co s nimi?
Průvodce přežitím pro novopečené matky
10 těhotenských symptomů, o kterých vám nikdo neřekne
Těhotenství ve vyšším věku
Co musíte udělat, než otěhotníte