Menu
Úvod  › 

Skákání na trampolínách není pro děti příliš bezpečné

Pořídili jste svému potomkovi domů na zahradu trampolínu? Podle pediatrů jde o velmi nebezpečnou zábavu, která může skončit vážným zraněním dítěte.

Podle čerstvého vyjádření American Academy of Pediatrics (AAP) by si rodiče měli rozmyslet, zda své děti budou pouštět na trampolíny, protože se může jednat o značně nebezpečnou zábavu. V roce 2009 bylo na území USA ošetřeno devadesát osm tisíc zranění, způsobených skoky na trampolíně a víc než tři tisíce z nich si vyžádala hospitalizaci. Nejvyššího počtu zranění, podle statistik AAP, dosáhla v roce 2004, kdy bylo ošetřeno téměř sto dvanáct tisíc případů, kdy skákání na trampolíně nedopadlo právě dobře. Ačkoli od té doby počet "trampolínových" zranění klesá, pediatři zdůrazňují, že ostražitost a opatrnost je stále na místě.

Nejčastějším typem zranění, ke kterému při skákání na trampolíně dochází, jsou zranění dolních končetin, zejména potom výrony kotníků. Ty tvoří téměř padesát procent z evidovaných zranění. Zranění hlavy jsou sice při skákání na trampolínách méně časté a tvoří deset až sedmnáct procent případů, ale jejich výskyt je o to horší, že mohou být příčinou trvalého neurologického poškození.

Pediatři varují, že rodiče se často domnívají, že pokud je kolem trampolíny záchranná síť a její vzpěry jsou obalené molitanem, nemůže se dítěti nic stát. Ve skutečnosti je však naprostá většina zranění způsobena přímo kontaktem s odrazovou plochou trampolíny, čemuž přirozeně žádná záchranná síť nedokáže zabránit. Podle AAP by si proto rodiče měli řádně rozmyslet, než své dítě na trampolínu pustí.

Riziko zranění samozřejmě stoupá spolu s počtem lidí, kteří se na trampolíně v jednom okamžiku nachází a podle propočtů AAP mají malé děti na trampolíně čtrnáctkrát větší riziko, že je zranění někdo větší nebo těžší. Víc než čtyřicet procent zranění se stane při pádu a dvacet procent poté při nárazu na pevnou konstrukci trampolíny. Naprostá většina dětských zranění na trampolíně se poté stane v situaci, kdy jsou přítomni dohlížející dospělé osoby. Přitom je právě u dětí při pádu velké riziko, že dojde k poranění hlavy nebo páteře. Ačkoli je procento úrazů vyšší mezi staršími dětmi, u mladších dětí se častěji objevují fraktury a vykloubení končetin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejnebezpečnější potraviny pro děti
Vánoční stromek ohrožuje zdraví vašich dětí
Utajená nebezpečí dětské kosmetiky
Test: Je váš domov bezpečný?
Dítě v autě: Kompletní průvodce jeho bezpečností
Většina dětí není v autosedačkách správně připoutána