Menu
Úvod  › 

8 věcí, ve kterých jsou děti lepší než dospělí

Myslíte si, že malé děti jen jí, spí, brečí a vyměšují? Omyl. I mimina jsou v mnoha ohledech schopnější než dospělí.

Smích

Vědci z University of Wisconsin spočetli, že průměrné dětí se zasměje třistakrát denně, zatímco dospělý člověk pouze dvacetkrát. Děti se nejčastěji smějí v interakci se svými vrstevníky a jen minimum z celkového množství smíchu zabírá kontakt s dospělými.

Hubnutí

Miliony dospělých denně svádí boj s nadbytečnými kilogrami a obezita se týká stále většího počtu lidí. I když se s nadváhou stále častěji potýkají i úplně malé děti, podle vědců je dětské tělo nastavené na boj s přebytečnými kilogramy nastaveno mnohem lépe než organismus dospělých. Stačí malá změna životního stylu a úbytek kilogramů je u dětí nejen rychlejší, ale i dlouhodobější než u dospělých.

Sluch

Podle závěrů výzkumu z University of Chicago slyší naprostá většina malých dětí zvuk v rozsahu 20 - 20 000 Hz. Oproti tomu většina dospělých má zkušenost s různým stupněm poškození sluchu většinou způsobeného nevhodným prostředím (například příliš hlasitým poslechem hudby, nebo pobytem v hlučném prostředí).

Paměť

Nedávný výzkum prokázal, že paměť dětí a dospělých pracuje odlišným způsobem. Vzpomínky dospělých jsou například často zkreslené situací, zatímco u dětí se tento jev prakticky nevyskytuje. Vzpomínky dětí jsou mnohem méně zatížené emocemi, předsudky a dalšími zkreslujícími faktory a tudíž jsou věrnější než paměť dospělých.

Čich

Čich dítěte se začíná rozvíjet už v děloze a je schopný zachytit velmi drobné odstíny vůní. Novorozenci jsou například schopni čichem rozpoznat mateřské mléko své matky.

Adaptace

Dětský mozek je mnohem flexibilnější než mozek dospělých. To je také důvod, proč vaše dítě zvládne surfování po internetu, ovládání chytrého telefonu a hraní počítačových her už ve velmi raném věku, zatímco vám trvá věčnost, než se naučíte s novými technologiemi zacházet.

Učení jazyků

Ačkoli se stále vedou zuřivé diskuse o tom, kdy je vhodné začít u dítěte s učením dalšího jazyka, je zcela zřejmé, že děti dokáží vstřebat a ovládnout cizí jazyk mnohem rychleji a efektivněji než dospělí.

Společenské styky

Zatímco dospělým trvá obvykle poměrně dlouho, než začnou někomu důvěřovat natolik, aby jej označili za svého kamaráda, nebo dokonce přítele, děti jsou v tomto ohledu mnohem bezprostřednější. Jednají instinktivně a přátelské vztahy si budují velmi rychle. Stejně tak jsou mnohem schopnější iniciovat společenskou interakci. Jednoduše řečeno; nedělá jim problémy oslovit cizí dítě a rychle se s ním skamarádit, zatímco dospělý si cizího člověka dlouho "oťukává" a potřebuje se s ním několikrát opít, aby ho označil za svého kamaráda.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
20 životních lekcí z dětského hřiště
6 signálů, že si od sebe potřebujete s dětmi odpočinout
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat
Výchova dětí podle celebrit
5 důvodů, proč jsou rodiče vzteklí
5 věcí, které vám před narozením dítěte nikdo neřekne