Menu
Úvod  › 

Nemilované děti jsou častěji obézní

Děti, které mají pocit, že je nemají jejich rodiče dost rádi a nerozumí si s nimi, mají větší tendenci k přejídání a hrozí jim v budoucnu větší riziko obezity. Dokázala to nová studie amerických vědců.

Nedokážete projevit svým dětem dostatečnou lásku a emoční podporu? Potom jim, kromě psychických traumat, zakládáte i na budoucí obezitu. Podle odborníků z University of Illinois mají totiž děti milujících a podporujících rodičů zdravější stravovací návyky. Psychologové tvrdí, že je tomu tak proto, že nedostatečně milující rodiče nedokáží naučit své děti, jak zvládat negativní emoce a ty potom hledají útěchu a uvolnění emočního stresu v jídle a přejídání. Děti nemilujících rodičů trpí mnohem větší úzkostí, kterou však nedokáží zvládat, a hledají náhradní způsoby, jak se s ní vypořádat.

Tendence k přejídání se objevily zejména u dětí, které se svým rodičům nemohly svěřit s žádnými problémy ani negativními pocity, protože rodiče všechny jejich potíže zlehčovali a nepřikládali jim žádnou důležitost. Takové děti potom neuměly své problémy a negativní emoce efektivně vyřešit, protože je nedokázaly ani správně pojmenovat. Jejich rodiče je totiž této schopnosti nenaučili. Místo toho, aby si s nimi o jejich problémech a pocitech promluvili, rodiče nejčastěji pouze vznášeli požadavek, aby je s nimi neobtěžovaly.

Psychologové mluví o tom, že pokud se dostane dítěti od rodičů dostatečného množství "citové potravy", nemá poté potřebu kompenzovat si její nedostatek skutečnými potravinami. Studie probíhala mezi pěti stovkami rodičů dětí, u nichž byl pomocí dotazníku mapován jejich vztah s dětmi. Poté se mapovaly stravovací návyky dětí, negativní emoční projevy (jako je například agresivní chování) a čas strávený sledováním televize.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tlusté děti by si měly více hrát
20 životních lekcí z dětského hřiště
5 důvodů, proč jsou rodiče vzteklí
8 věcí, ve kterých jsou děti lepší než dospělí
V čem jsou otcové lepší než matky