Menu
Úvod  › 

Naučte své děti číst: Jak je přivést ke knihám

Chcete, aby vaše děti byly chytré, uměly se vyjadřovat a měly velký přehled? Je to jednoduché. Co nejvíc jim čtěte a přiveďte ke knihám. Ukážeme vám jak.

Škola vaše děti může naučit, jak číst knihy, ale to, zda budou dobrými čtenáři a budou mít ke knihám dobrý vztah, ovlivňují nejvíc jejich rodiče a blízcí. Vy jste ti, kteří hrají stěžejní roli v tom, jak a jestli budou vaše děti číst.

Čtení začíná doma dávno předtím, než dítě vůbec poprvé usedne do školní lavice. Smysl pro čtení se utváří už ve velmi časném věku. Následující tipy vám pomohou přivést děti ke knize:

Knihy v domě

Jde o nejzákladnější věc, kterou můžete pro čtenářskou budoucnost svých dětí udělat. Pokud se dítě bude setkávat s knihami už od svého raného dětství, záhy si zvnitřní, že čtení je velmi důležité. Listujte si s dítětem všemi knihami, o které projeví zájem, i když nejde právě o dětský titul. Psychologové dokázaly, že listováním knih si děti posilují cit pro to, jak vypadá slovo na stránce a později lépe čtou.

Čas na knihu

Každý den si udělejte společně čas čtení a není potřeba odsouvat tuto chvíli pouze na okamžiky před spaním. Vhodná je jakákoli denní doba. Dáváte tak dítěti najevo, že čtení je součástí každodenního života a není potřeba speciální příležitosti.

Jděte příkladem

Pokud chcete, aby vaše dítě četlo, jděte mu příkladem. Neomezujte své čtení jen na předčítání dětem. Je důležité, aby vás váš potomek vídal pravidelně s knihou a vnímal to jako běžnou součást života.

Dávejte knihu jako dárek

Zaveďte tradici dětských dárků v podobě knihy. Na rozdíl od plyšových a plastových hraček je kniha dárek, ke kterému se dítě bude rádo vracet i po čase. Pokud budete dobře vybírat a vybudujete dítěti kvalitní knihovničku, položíte velmi pevné základy jeho čtenářské budoucnosti.

Zapište dítě do knihovny

I když knihovny v době internetu působí lehce zastaralým dojmem, začněte se svým potomkem chodit co nejdřív do knihovny. Dopřejte mu možnost výběru knihy podle momentální nálady a osobních preferencí.

Vybírejte zajímavé příběhy

To, že se vám jako dětem líbil Karkulín ze střechy, neznamená, že se bude líbit i vašim dětem. Ponechte na svém dítěti, aby si vybralo knihy a příběhy, které chce předčítat.

Povídejte si

Spolu s tím, jak bude růst dětský zájem o předčítání a čtení, bude stoupat i množství otázek, které se budou k přečtenému vázat. Nebuďte netrpěliví a najděte si čas na jejich zodpovězení. Naopak povzbuzujte zájem o vědění, otázky a odpovědi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Podpořte inteligenci svého dítěte
10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti