Menu
Úvod  › 

5 věcí, které bolí víc než porod

Tvrdí vám vaše drahá polovička, že když jste nerodili, nevíte, co je bolest? Omyl. Pokud vás postihlo cokoli z následujících onemocnění, porod byste brali jako příjemný relax. Představujeme vám věci, které jsou bolestivější než porod.

Ženy s oblibou tvrdí, že muži nikdy nepoznají tu pravou bolest, protože neabsolvují porod (a ještě obvykle vtipně dodávají něco v tom smyslu, že kdyby měli muži rodit, lidstvo by vymřelo). Skutečně ale nikdy nezažijete bolest srovnatelnou s porodem a snáší ženy bolest lépe než muži? Odborníci to nevidí zdaleka tak jednoznačně. Podle nich se nedá říci, že by ženy paušálně přijímaly bolest lépe než muži, protože vnímání bolesti je velmi subjektivní a každý má svůj osobní práh nastaven jinde. Například prožívání bolesti u porodu je specifické tím, že ženy mají několik měsíců času na to, aby se na bolest psychicky připravily. Výzkumy dále prokázaly, že ženy pociťují bolest intenzivněji a déle si ji pamatují než muži, kteří prožívají boelst méně intenzivně. To ale rozhodně neznamená, že by muži nebyli schopni zažít bolest podobné intenzity (nebo i intenzivnější), než pociťují ženy u porodu. Následující zdravotní problémy bolé, podle výzkumů, víc než samotný porod:

1. Clusterová bolest hlavy.

Podle Paula Christo, specialisty na bolest, který působí v Johns Hopkins Hospital, je clusterová bolest hlavy pravděpodobně tou nejhorší bolestí, jakou si můžete představit. "Mám pacientky, které přísahají, že je to mnohem horší bolest než při porodu. Tento typ bolesti hlavy se obvykle vyskytuje na jedné strany hlavy, zejména kolem očí a trvá často víc než tři hodiny. Jde také o jediný typ bolesti hlavy, kterou trpí víc muži než ženy.

2. Neuralgie trigeminu

Neuralgie trigeminu je pravděpodobně jednou z nejintenzivnějších bolestí, kterou člověk může vůbec zažít. V podstatě jde o poruchu v signalizaci bolesti trojklanného nervu. Bolí vás půlka obličeje, nemůžete jíst, pít, spát a bolest je tak silná, že někteří lidé, kteří jsou touto chorobou postiženi, uvažují i sebevraždě, protože ji nemohou snést. Bolest není trvalá a přichází v záchvatech, které mohou vyvolat i úplně neškodné podněty, jako je například žvýkání nebo vystavení se větru.

3. Komplexní regionální bolestivý syndrom

Tyto mimořádně bolestivé stavy se objevují typicky po úrazu. Místo toho, aby se zraněné místo hojilo a přestávalo bolet, naopak se bolest zintenzivňuje. Nejčastěji bolestivý syndrom postihuje ruce a nohy a bolest je tak intenzivní, že postižení často žádají o amputaci končetiny, jen aby bolest konečně ustala.

4. Vážné popáleniny

Na stupnici bolestivosti jsou popáleniny srovnatelné s bolestí při porodu. A řeč není pouze o nejvážnějších popáleninách třetího stupně. Poškození spodních vrstev kůže je vždy mimořádně bolestivou záležitostí.

5. Neuralgie pudentálního nervu

Pod tímto tajemným názvem se skrývají tak obrovské bolesti ve vaší pánevní oblasti a bohužel i penisu, že budete uvažovat o skoku ze skály. V podstatě vás penis a jeho nejbližší okolí bolí prakticky nepřetržitě, což se samozřejmě značně negativně podepisuje na vašem každodenním fungování. Příčinou je zánět nebo jiné poškození pudentálního nervu, který prochází vaší pánví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Porod a bolest