Menu
Úvod  › 

6 taktik muže - manipulátora

Podkopává vám sebevědomí, pěstuje ve vás depresi i pocit, že nestojíte za nic. Přitom to dělá ale tak chytře, že vás vůbec nenapadne, že chodíte s manipulátorem. Znáte jejich taktiky?

Říkáte si, že je váš vztah v pořádku, pokud vás nebije, nenadává vám a ani na vás moc nekřičí? Jenže domácí násilí zdaleka není jen bití. Často se stupňuje od verbálních útoků a nenápadné manipulace až ke zjevné agresivitě. Skutečnost, že vám nedal pěstí, neznamená, že se vás netýká emocionální manipulace. Následující metody manipulátoři používají k tomu, aby vás udrželi v šachu a mohli vás kontrolovat a ovládat. Možná vám jejich přehled pomůže v tom, abyste si uvědomila, že máte vztah s tyranem:

Dominance: Tyran musí mít pocit převahy ve vztahu a uplatňuje ji prostřednictvím dominance. Rozhoduje o vás i ostatních členech rodiny a očekává, že budete bez jakýchkoli otázek či odmlouvání poslouchat. Můžete si připadat jako jeho služka, ale častěji spíš jako otrokyně.

Ponižování: Pokud se rozhodl pro tuto metodu, udělá všechno pro to, abyste o sobě měla co nejhorší mínění. Snaží se vám naočkovat názor, že nestojíte za nic, že jste bez něj bezcenná a že ho potřebujete, protože on je ochotný vaší příšernou povahu a vlastnosti alespoň tolerovat.

Izolace: Nesnese nezávislou ženu a proto se snaží, abyste na něj byla co nejvíc upoutaná. Postupně vás začne izolovat od vašich kamarádek, přátel i rodiny. Pokud se mu podaří docílit toho, abyste zůstala doma bez kontaktů z okolního světa, je naprosto spokojený.

Hrozby: Tento druh tyrana se uchyluje k hrozbám, které mají jeho partnerku odradit od toho, aby vůbec pomyslela na to, že by ho mohla opustit. Může vám vyhrožovat fyzickým násilím, ale klidně i tím, že vás znemožní před vašimi blízkými, prozradí imtimní detaily z vašeho života a podobně. Vždy jde ale o vydírání.

Zastrašování: Sice vás přímo neuhodí, ale velmi jasně naznačí, že by to mohl udělat. Ničí vám věci, abyste viděla, čeho všeho je schopný a podobně. Jediným cílem všech těchto gest je demonstrace síly a vaše zastrašení.

Popírání: Použije kteroukoli z předcházejících taktik, ale když se pokusíte bránit, udělá z vás nesvéprávnou hysterku, která si pouze vymýšlí. Akty své agresivity zlehčuje, nebo přímo popírá a vy jste potom v nevděčné roli té, která slyší "trávu růst."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články