Menu
Úvod  ›   › 

Pro muže: Sedm signálů, že jste zdraví

Skolí vás ve čtyřiceti infarkt, nebo se ve zdraví dožijete osmdesáti? Odpověď vám na to dají vaše nehty, vlasy, jazyk, nebo vyměšování. Následujících sedm signálů značí, že jste zdravým mužem.

Nemůžete se zvednout z pohovky, aniž byste se zpotili a zadýchali? Nepamatujete se už ani, kdy naposledy jste absolvovali celý týden bez toho, aniž byste posmrkávali? Vypadáte tak nezdravě, že se vás okolí neustále ptá, jestli se vám něco nestalo? Měli byste si s tím dělat starosti a připravovat se na to, že vás v pětačtyřiceti skolí infarkt, nebo jde o detaily, kterými se vzrušují jen nenapravitelní hypochondři?

Jak poznáte, v jakém stavu je skutečně vaše zdraví? Následujících sedm signálů vypovídá o tom, že si se svým zdravotním stavem nemusíte lámat hlavu:

Kondička

K otestování své kondice nemusíte zrovna uběhnout maratón, ani udělat dvě stě sklapovaček. Podle odborníků by průměrný člověk měl být schopný ujít kilometr za deset minut, donést dvě plné nákupní tašky do auta a vyjít tři patra bez toho, aniž byste se zadýchali.

Tep

Svůj zdravotní stav si můžete otestovat i jednoduchým počítáním. Tep zdravého člověka je v klidu sedmdesát tepů za minutu a netrénovaný člověk by měl mít kolem šestnácti až dvaceti dechů za minutu.

Nehty

Nehty nejsou právě tělesnou částí, které by muži věnovali přehnanou pozornost, nicméně právě nehty mohou upozornit na skryté zdravotní problémy. Zažloutlé nehty mohou být příznakem potíží s dýcháním, lžičkovité nehty se často objevují při nedostatku železa a anémii a podélné rýhy na nehtech jsou zase typické pro osoby nemocné cukrovkou. Zdravé nehty jsou růžové, hladké a bez skvrn.

Stolice

Ačkoli to není zrovna téma, které byste chtěli rozebírat při obědě, množství, frekvence a vzhled stolice je důležitým ukazatelem zdravotního stavu. Navzdory všeobecnému přesvědčení není podstatné, zda chodíte na velkou stranu jednou za den, třikrát denně, jednou za tři dny. Důležitá je pravidelnost a její konzistence i barva. Ve zdravé stolici se nesmí objevit příměs krve a stejně tak musí mít přiměřenou konzistenci, tedy ani průjmovitá, ani příliš tuhá, typická pro zácpu.

Moč

Pokud je vaše moč světle žlutá, vypovídá to o tom, že pijete dostatek tekutin a velmi pravděpodobně netrpíte infekcí močových cest. Zdravá barva moče je také signálem, že vaše ledviny pracují správně. Tmavé zabarvení moče svědčí o dehydrataci, nebo zdravotních problémech - stejně tak jako zapáchající moč, nebo moč s příměsí krve.

Vlasy

Zdravé, vitální a lesklé vlasy nejsou jen sexy a fotogenické, ale zároveň je můžete považovat i za signál dobrého zdravotního stavu. Minimálně jsou zdravé vlasy potvrzením toho, že má váš jídelníček správné složení. Matné, suché a lámavé vlasy jsou příznakem nedostatku proteinů, vitamínu E, nebo nenasycených mastných kyselin.

Jazyk

Růžový, teplý jazyk bez povlaku je známkou toho, že máte dostatek železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Bledý jazyk příznakem anémie nebo plísňových infekcí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Světem se šíří nová nebezpečná střevní infekce
5 onemocnění kloubů, která vás vyřadí z provozu
Kdy je chřipka nejnakažlivější?
Co se vám snaží říct vaše tělo: Signály, které nesmíte ignorovat
Test: Lidové názvy nemocí