Menu
Úvod  › 

Signály, podle kterých se pozná zdravý muž

Jste si jistí, že jste zdraví a neohrožuje vás žádný utajená nemoc? Zdravý muž se pozná podle následujících signálů. Zkontrolujte se!

Máte světle růžové nehty

I když byste si to možná netipli a neprohlížíte si každý den detailně své ruce, právě nehty mohou vypovídat velmi mnoho o vašem zdraví. Nehty zdravého člověka by měly být růžové, ohebné a hladké. I když se mezi nehty jednotlivých lidí samozřejmě objevují nejrůznější odchylky (bílé skvrnky, malé rýhy a podobně), velké změny na nehtech by vás měly varovat. Tenké žluté nehty, které rostou pomalu, mohou být indikátorem onemocnění dýchacího ústrojí, jako je například chronická bronchitida. Příčné rýhy na nehtech mohou ukazovat na cukrovku, zkroucené nehty připomínající svým tvarem lžíci jsou zase příznakem nedostatku železa.

Vaše moč má světle žlutou barvu

Vaše moč je významným ukazatelem zdraví, či případných zdravotních problémů. Ideálně by měla mít vaše moč světle žlutou barvu, potom jde o znak, že se těšíte dokonalému zdraví. Nicméně i barva moči zdravého člověka se v průběhu dne mění podle toho, kolik vody jste vypili. Pokud jste dodržovali kvalitní pitný režim, moč bude prakticky čirá, při nedostatku tekutin a dehydrataci má moč tmavou barvu a připomíná odstínem čaj. Nikdy byste neměli ignorovat sladký zápach moči, kapky krve, nebo jiné významné změny barvy moči, které přetrvávají delší dobu.

Polévková lžíce semene

Zdravý muž ve středním věku by měl při ejakulaci vyprodukovat od dvou do pěti mililitrů semene. S věkem množství mužského semene klesá, ale pokud se při vaší ejakulaci objevuje pravidelně jen nepatrné množství semene, může jít o zdravotní problém, který negativně ovlivní vaši plodnost. Kromě objemu semene může být ukazatelem zdraví i jeho barva a konzistence. Semeno zdravého muže by mělo být bílé až našedlé a mazlavé. Semeno s příměsí krve nebo příliš tekuté konzistence může být symptomem onemocnění a měli byste o tom informovat svého lékaře.

Máte tep kolem sedmdesáti za minutu

Srdeční tep určuje počet úderů srdce za minutu v klidovém stavu a je jedním z nejlepších ukazatelů vašeho zdravotního stavu a především vaší kondice. Ačkoli se srdeční tep mění v průběhu věku, u zdravého muže by se měl pohybovat mezi sedmdesáti a pětasedmdesáti za minutu. To je ovšem ideální situace, obecně se považuje u dospělého člověka za normální rozmezí mezi šedesáti a stovkou. Srdeční tep mimo tyto hodnoty však ukazuje na vážné zdravotní problémy a nikdy byste ho neměli podceňovat. Pro to, abyste si změřili srdeční tep, položte na prsty na palcovou hranu zápěstí. Stopujte si čas na hodinkách a spočtěte počet úderů za patnáct sekund. Poté tuto hodnotu znásobte čtyřmi a dostanete hodnotu srdečního tepu za jednu minutu.

Vaše kůže je elastická

Elasticity pokožky ukazuje na stupeň hydratace či dehydratace. Pokud budete mít průjem, budete zvracet, nebo budete z jiného trpět nedostatkem tekutin, pružnost vaší pokožky bude významně menší. Elasticitu své pokožky si můžete otestovat jednoduchým způsobem; zmáčkněte bříškem prstu svou kůži na hřbetě ruky. Hydratovaná kůže by se měla vrátit okamžitě zpátky, pokud trpíte dehydratací, pokožka se vrací zpátky pomalu a místo stlačení je ještě po několika sekundách patrné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 důvodů, proč jezdit na kole
5 věcí, které můžete teď udělat pro své zdraví
Nenápadný zabiják: Příliš mnoho soli
Tříminutový test: V jaké formě je vaše srdce?