Menu
Úvod  › 

6 zdravotních testů, které by měl podstoupit každý muž

Nesnášíte doktory? Kvůli těmto zdravotním testům a vyšetřením byste je měli vzít na milost, pokud toho nechcete po zbytek života litovat.

K lékaři nikdo nechodí rád, ale když podceníte prevenci, můžete toho za pár let hořce litovat. Následujících šest zdravotních testů a vyšetření vám mohou v budoucnu ušetřit obrovské komplikace:

Diabetes

Pokud nemáte cukrovku v rodině, nemáte nadváhu, žijete zdravým životním stylem a nepotýkáte se s žádnými zdravotními problémy, pravděpodobně si nemustíte dělat starosti. Nicméně jestli je vám přes pětačtyřicet a například bojujete s několika kilogramy navíc, nebo máte vysoký krevní tlak, rozhodně není od věci nechat si udělat glukózový test. U mužů, kteří mají cukrovku v rodině, nebo mají nadváhu, doporučují odborníci podstoupení testu už před pětačtyřicátým rokem života.

Test na pohlavně přenosné choroby

Můžete mít roky stálý vztah a být naprosto věrný, ale přesto byste si čas od času měli nechat udělat test na pohlavně přenosné choroby. Jednak nikdy nemůžete stoprocentně říct, že je věrná i vaše drahá polovička, jednak může řada sexuálně přenosných chorob zůstat po celé roky nediagnostikovaná a některé pohlavní choroby (například genitální opar) se mohou přenášet i nepohlavní cestou. Typicky jsou se zpožděním několika let diagnostikovány případy nákazy hepatitidou C nebo HIV virem, protože nemocní zůstávají řadu let bez jakýchkoli symptomů a potíží.

BMI

I když ke změření BMI (Body Mass Indexu) nepotřebujete navštívit lékaře, určitě byste si jej měli čas od času sami stanovit. Jde o poměr výšky a váhy, který je orientančním ukazatelem množství vašeho tělesného tuku. Pokud se číslo vašeho BMI pohybuje mezi 18,5 a 24,9, je všechno v pořádku. Hodnoty pod nebo nad tímto rozmezím by vás měli přimět k zamyšlení. I když údaj BMI není rozhodně dokonalý, pro stanovení nadváhy nebo podváhy stačí.

Měření cholesterolu

Podle doporučení American Heart Association by měli muži starší dvaceti let chodit na měření cholesterolu každé čtyři až šest let. Je to kvůli tomu, že muži mají obecně větší větší riziko kardiovaskulárních onemocnění a vysoká hladina cholesterolu je jednoznačně rizikovým faktorem. Pokud však trpíte cukrovkou, kouříte, nebo máte vysoký krevní tlak, měli byste měření cholesterolu podstupovat ještě častěji. Cholesterol se měří z krve nalačno.

Měření krevního tlaku

Stejně jako vysoký cholesterol je i vysoký krevní tlak bezpříznakovým a nebolestivým zdravotním problémem, který vám však později může způsobit závažné komplikace a vést dokonce až ke smrti. A přitom jeho změření, které byste měli podstoupit každé dva roky, je otázkou několika málo okamžiků.

Kolonoskopie

Je to sice velmi nepopulární vyšetření, ale jeho pověst je mnohem horší než skutečnost - a hlavně rakovina tlustého střeva je u nás mužským zabijákem číslo jedna. Na testy byste měli začít chodit v padesáti, ale pokud se toto onemocnění objevilo někdy u vás v rodině, testovat byste se měli už v dřívějším věku. Uvědomte si, že pokud se rakovina podchytí v časném stádiu, šance na její vyléčení jsou značně vysoké.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Znáte lékařskou terminologii?
Test: Orientujete se v anatomii?
5 nejčastějších lékařských chyb, které vídáte v seriálech
5 věcí, které vám žádný lékař neřekne
Test: Kolik toho víte o mužském zdraví?
Test: Jste hypochondr?