Menu
Úvod  › 

6 důvodů, proč si vybíráte stále stejné muže

Jednoho se zbavíte a než se stačíte rozkoukat, jeho přesná kopie je už zas po vašem boku. Proč si vybíráme stále stejné muže, i když slibujeme, že už stejnou chybu nikdy neuděláme?

Je to k vzteku. S jedním mužem nám to nevyjde, ale místo toho, abychom se porozhlédly po jiném typu, jakmile se oklepeme z rozchodu, zase začneme randit s někým podobným. Jak je možné, že dospělé, svéprávné ženy dělají stále stejnou chybu? Tady jsou důvody, proč si vybíráme stále stejné muže:

1. Vaši přátelé a rodina.

Nikdo neformuje vaše názory, a i váš partnerský výběr, tak jako vaše rodina a přátelé. Roky a roky posloucháte jejich názory, hodnoty i priority a samozřejmě je také mimoděk přebíráte. Pokud tedy například vyrůstáte v rodině s výrazně dominantním otcem, kde mají ženy spíše submisivní roli, je silně nepravděpodobné, že byste si našla podřízeného muže, který vám bude zobat z ruky. Nejste na tento model zvyklá a neumíte s takovými muži zacházet, tudíž vás ani nepřitahují.

2. Vaše DNA.

Vědci už dávno dokázali, že si hledáme partnery s podobnou genetickou výbavou, jako máme my sami. Právě proto se zaměřujeme při výběru partnera na muže s podobným vzděláním, či z podobné sociální třídy, ze které samy pocházíme. Odborníci z University of Colorado Boulder například provedli výzkum, kterého se zúčastnila téměř tisícovka párů a porovnávali jejich genetické profily (genomy). Zjistili, že genomy partnerů, kteří jsou spolu v dlouhodobém vztahu, jsou si velmi podobné.

3. Vy sama.

I když to zní poněkud narcisticky, jsme přitahováni k lidem, kteří se nám podobají. Jestliže tedy máte pocit, že váš partner má samé špatné vlastnosti, zamyslete se nejprve nad těmi svými. Je totiž víc než pravděpodobné, že se v mnohém shodují s vašimi negativními charakteristikami. A mimochodem; výzkumy ukázaly, že si partnery vybíráme dokonce i podle rysů obličeje, které jsou shodné s těmi našimi.

4. Vaše minulost.

Váš výběr partnerů se neřídí pouze zkušenostmi z dětství, ale i zkušeností, kterou jste udělala s předchozími vztahy. Zjednodušeně řečeno hledáme to, co už známe a to, z čeho máme důvěrně známý pocit. Právě proto opakujeme i vzorce, které se už jednou ukázaly jako disfunkční.

5. Vaše chemie.

I když momentálně aktivně nehledáte partnera, vaše hormony to dělají za vás. Antropologové totiž tvrdí, že si podvědomě vybíráme partnery, jejichž "osobní chemie" pasuje k té naší. Například pokud máme vysokou hladinu dopaminu (a tudíž jste extrovertní, zvědaví a dobrodružně naladění), budeme mimoděk hledat podobně hormonálně vyladěné muže.

6. Tělesný odér.

Je úplně jedno, jaké parfémy používáte vy, nebo váš protějšek. Podstatný je váš přirozené tělesný odér, respektive feromony, které rozhodují o tom, koho budete přitahovat a kdo bude připadat atraktivní vám.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Recept na štastný vztah? Vaši bývalí!
7 signálů, že už jste moc dlouho single
Muži versus ženy: Čeho litují v sexu
5 věcí, které se dějí pouze v pornu
10 signálů, že máte zdravý sexuální život
9 typů rozvedených mužů, s kterými se nevyplatí randit