Menu
Úvod  › 

Nenápadné drobnosti: Chytré triky, jak ušetřit

Do výplaty zbývají ještě dva týdny a vy už zase nevíte, z čeho zaplatíte nájem a co těch čtrnáct dní budete jíst? Klasická situace. Poradíme vám, jaké drobné úpravy vašeho životního stylu mohou výrazně vylepšit váš rozpočet.

I když vám to může připadat jako nemožné, stačí malé úpravy ve vašem životním stylu a můžete ušetřit velký balík. Vstříkněte svému kontu do žil adrenalinovou injekci a načerpejte užitečné šetřící tipy.

- Vezměte si svačinu z domova místo, abyste si jí kupovali. Pokud si každý den koupíte obloženou bagetu, utratíte od třiceti do padesáti korun. Průměrně tak za rok jen za svačiny utratíte přes deset tisíc korun. I kdybyste si doma dělali obložený toust z luxusních surovin, velmi pravděpodobně se jeho pořizovací cena nepřehoupne přes dvacet korun. Roční úspora pěti tisíc vám za čtyři roky vydá na velmi slušnou dovolenou.

- Pokud to vzdálenost vašeho domova a zaměstnání jen trochu umožňuje, rezignujte na denní dojíždění autem nebo MHD. Kromě nezanedbatelné úspory peněz, uděláte prospěšnou věc i pro své zdraví a postavu. V konečném důsledku tak ušetříte i za posilovnu.

- Domluvte se s kamarády a místo hodin prosezených v baru, udělejte sérii domácích mejdanů. Když si jdete sednou do hospody, s pětistovkou za večer vydržíte jen velmi těžko. Za deset barových večerů tak zaplatíte minimálně pět tisíc. Domácí mejdan pro deset lidí vás vyjde přibližně na dva až tři tisíce (za předpokladu, že nakupujete všechno jídlo i pití. Pokud se v jejich pořádání vystřídáte, ušetříte minimálně dva tisíce.

- Přestaňte konečně sázet a kupovat losy. Podívejte se konečně pravdě do očí a uznejte, že stejně nikdy nevyhrajete nic, co by stálo za řeč. Pokud dáte za jednu sázku třicet korun (a to dáte pravděpodobně víc) a sázíte jednou týdně, za rok nasypete do loterie víc než patnáct set korun. Určitě na počkání vymyslíte spoustu možností, co by se s nimi dalo udělat.

- Místo telefonování zkuste více používat mail nebo skype. Telefonní účty jsou nenasytnými žrouty peněz.

- Před nákupem si sestavte seznam a striktně se ho držte. Místo produktů zvučných značek se zkuste podívat po méně známých výrobcích a srovnat je. Možná budete překvapeni, že za mnohem menší cenu dostanete srovnatelnou kvalitu. Dejte si práci a oběhněte (nebo na internetu najděte) víc obchodů a srovnejte ceny. Mohou v nich být značné rozdíly.

- Místo minerálních vod pijte vodu z kohoutku. Například za balení neperlivé Matonni, kde je devět litrů, zaplatíte sto korun. Balení vám vydrží přibližně na týden, takže za rok utratíte víc než pět tisíc v podstatě jen za značku.

- Všechny věci, které už nepoužíváte (ať už je to oblečení, spotřebiče, nebo sportovní nářadí), prodejte v internetových aukcích. Nebudou vám zabírat zbytečně místo a vylepšíte si rozpočet.

- Dovolenou si zamlouvejte buď s velkým předstihem, nebo naopak kupujte last minute. Například osmidenní zájezd do Egypta s termínem last minute koupíte místo za deset tisíc jen za polovinu.

- Přestaňte kouřit. Krabička cigaret vás vyjde v průměru na sedmdesát korun. I když jste možná slabí kuřáci a vystačí vám na celý týden, za rok za cigarety utratíte téměř čtyři tisíce. A to bereme v úvahu pouze situaci, kdy skutečně vystačíte pouze s jednou krabičkou na týden.

- Členství ve fitku vás vyjde, velmi střízlivě odhadnuto, na minimálně dva tisíce za půl roku. Proč si myslíte, že jej začnete využívat, když jste se tam zatím ukázali přibližně jednou do měsíce? A pokud skutečně začněte sportovat, můžete běhat venku, jezdit na kole, chodit na procházky, nebo si koupit vlastní cvičební nářadí.

- Přestaňte si kupovat nové knihy a raději obnovte svou průkazku do knihovny. Pokud jste si doposud koupili každý měsíc jednu knihu za tři stovky, najednou budete mít navíc k dispozici víc než tři a půl tisíce.

- Místo toho, abyste si každý měsíc kupovali svůj oblíbený časopis, přečtěte si raději jeho internetovou verzi. Ušetříte tak víc než tisícovku za každý titul.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (2 hlasy)

Související články