Menu
Úvod  › 

Tříselná kýla a její příznaky

Kýla patří k onemocněním, které patrně všichni známe. Ovšem ne každý ví, jak tento problém, který v průběhu života postihne až pět procent populace, vzniká. Co přesně kýla je a jaké jsou její příznaky, si prozradíme právě teď.

Tříselná kýla vzniká nejčastěji při chronickém kašli, zácpě, fyzické zátěži a vždy, když je zvýšen nitrobřišní tlak. S tímto problém rovněž souvisí věk, onemocnění prostaty a dědické sklony. Vzniká ve chvíli, kdy se pobřišnice vyhoupne přes místo, kde je břišní stěna oslabená. Na straně jedné oslabená břišní stěna, na straně druhé uplatní zvýšený nitrobřišní tlak, jenž vytlačí budoucí obsah kýly do vakovitého vychlípení. Společně s pobřišnicí se vyklene i část nějakého vnitřního orgánu (většinou jsou to střeva), která poté vyplní kýlní vak. Tříselné kýly rozdělujeme podle místa, kudy procházejí - přímé a šikmé.

Zdroj:Tříselná kýla

Příznaky kýly

  • Píchavá či pálivá bolest v oblasti třísel
  • Nahmatání měkkých bulek, jež vystupují na povrch těla
  • Tah v daném místě

Kýla vám může připomínat podkožní bulku, ale její obsah lze při zmáčknutí zatlačit trochu zpět. Dalším příznakem může být i bolestivost v těchto místech. Pacient nemusí vždy pociťovat bolest, někdy je to jen nepříjemný tahavý pocit v místě vyklenutí kýly. Nebezpečí tkví především v možnosti skřípnutí jejího obsahu, pokud se nezačne léčit. Břišní stěna je vystavena zevnitř tlaku, který se může různě měnit. U některých pacientů může být vyšší- například v těhotenství, při chronické zácpě, obezitě nebo u zvětšené prostaty.

Léčba tříselné kýly

Při skřípnutí kýly dojde především k bolestem, zvracení, křečím v břiše, teplotě a jiným příznakům. V takovém případě je nezbytná okamžitá operace. Tříselná kýla se nikdy sama neupraví, tudíž bez operace nemá její léčení žádný efekt. Tříselnou kýlu pozná lékař klasickým vyšetřením, které se provádí hmatem. Nejprve ve stoje a poté vleže. Lékař prohmatá nejen třísla, ale i ostatní části břicha. V některých případech se provádí i sonografie břicha, která potvrdí, zda se skutečně jedná o tříselnou kýlu nebo ne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (6 hlasů)

Související články