Menu
Úvod  › 

Jak pečovat o chrup ? zásady správné ústní hygieny

Na rozdíl od vlasů a chlupů, které rostou nepřetržitě, chrup naroste pouze dvakrát. Což sice není moc férové, ale nic s tím nenaděláme. Až na správnou péči, která nám zajistí zdravé a hezké zuby.

Ideální je, když nás ke správným zásadám ústní hygieny vedli již odmalička rodiče. Některé faktory jsou dány geneticky a neovlivníme je, ale díky těmto zásadám lze mnohé problémy oddálit či minimalizovat. Se zubním kazem se během svého života setká většina lidí a problém netkví mnohokrát v tom, že bychom podcenili mytí zubů, ale to, že jejich hygienu provádíme špatně. Což nevede jen k zubním kazům, ale i problémy s dásněmi.

Zdroj:Zásady správné ústní hygieny

Co je to zubní kaz

Zubní kaz je v podstatě infekční onemocnění. Na jeho vzniku se podílí vícero faktorů. Nemusí však být hrozbou, protože správnou ústní hygienou, životosprávou a fluoridací se dá dostat pod kontrolu.

Základem je správný zubní kartáček

Ačkoliv to vypadá jakkoliv jednoduše, i čištění zubů má svá pravidla. Přejede-li si zuby kartáčkem ráno a večer v rychlosti, není divů, že problémy s chrupem na sebe nenechají dlouho čekat. Důležité je vybrat zubní kartáček, který bude mít měkké a kulaté štětinky. Zuby bychom měli čistit minimálně 2x za den (ideálně 3x) po dobu tři minuty.

Mezizubní kartáčky a dentální nitě

Ani sebelepší zubní kartáček nezajistí dokonalé vyčištění mezizubních prostor, kde mohou zahnívat zbytky jídel. Každý má mezizubní prostory jinak široké, tudíž volíme mezizubní kartáčky podle jejich síly. Pro zuby těsně u sebe jsou pak vhodné dentální nitě.

Ústní vody

Dnes existují různé ústní vody (s alkoholem nebo bez alkoholu). Pomáhají odstraňovat zubní plak, osvěží váš dech, působí antisepticky. Rozhodně pouhé vypláchnutí úst nestačí. Ústní vody slouží jako doplněk k běžnému čištění zubů. Díky nim se aktivní látky dostanou i do mezizubních prostor, kde ničí bakterie. Výtečné jsou také pro přecitlivělé zuby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)

Související články