Menu
Úvod  › 

Atopie ? projevy a rady, jak od ní ulevit

Slovo ?atopický? je odvozeno z řeckého Athos ? cizí, zvláštní. Jde tedy o vyjádření něčeho, co probíhá atypicky (jinak než běžně). V podstatě jde o zvýšenou citlivost kůže a sliznic trávicího i dýchacího traktu, vůči látkám, jež se běžně v našem prostředí vyskytují (roztoči, pyly, prach). Látky se do organismu dostávají pokožkou, dýchacím nebo trávicím ústrojím. Setkávají se zde s nevyváženou a zvýšenou reakcí imunitního systému. Atopik vůči těmto alergenům produkuje protilátky.

Atopická pokožka se začíná často projevovat již v kojeneckém období. Jde o neinfekční, chronickou, svědící dermatózu. Postihnout však může i dospělého člověka, který jako dítě žádné problémy neměl. Projevuje se jako pupínky, puchýřky, loupání, zčervenání, suchá kůže, která svědí nebo jako kožní zánět vzniklý v důsledku špatné kožní bariéry. Toto onemocnění je dědičné. Nedědí se však choroba jako taková, ale pouze sklon k ní. Zda propukne, ovlivňuje jak genetika, tak vliv prostředí. U atopie je důležitá prevence a následná péče. Léčba se volí vždy na základě rozsáhlosti ekzému. Nezřídka s léčbou souvisí úprava stravy, která může atopii velmi ovlivnit.

Zdroj:Atopie

Jak od atopie ulevit?

  • Pro pacienty s tímto onemocněním je důležité stále promašťovat kůži, a to nejen na postiženém místě, ale celém těle. Pokožka by se měla mazat i v období, kdy je ekzém v tzv. klidové fázi. Vhodnou mast určí vždy lékař, protože ta se může pacient od pacienta různit.

  • Strava je další možnosti, jak předejít problémům, případně jak je zmírnit. Prokáže-li se alergie na nějakou specifickou potravinu, pak je vhodné ji z jídelníčku úplně vyloučit. K častým alergenům patří například ořechy, vaječný bílek, kravské mléko, sója, ale i ryby.

  • Lidé trpící atopickým ekzémem by se neměli často koupat a používat běžné kosmetické produkty. Vysušuje to pokožku. Velký vliv má i vhodné oblečení. Ideální jsou přírodní materiály, které neblokují pocení a neškrábou/nedráždí pokožku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články