Menu
Úvod  › 

Ječné zrno ? léčba podle našich babiček

Ječné zrno odborně známé jako hordeolum je bolestivé a nepřímené onemocnění ? jde o pupínek či váček, jež se vytvoří na horním nebo dolním očním víčku. Způsobeno je bakteriemi, které žijí většinou na povrchu očního víčka, aniž by působily problémy. Občas si lidé pletou ječné zrno s onemocněním infekčního původu, které je označováno jako chalazion.

Mimo výše popisovaného může být ječné zrno způsobeno nedostatkem spánku, špatnou výživou, zanedbáním hygieny. Za svůj život se s ním setká minimálně jednou téměř každý. Na počátku se ječné zrno objeví jako malý pupínek, který postupně zčervená, nateče a stane se bolestivým. Tento stav může trvat až několik dní, poté samo zmizí nebo praskne a ranka se zhojí.

Ječné zrno neohrožuje zrak

Občas může po odeznění po sobě zanechat malinkou dutinku naplněnou tekutinou, které je nutné vyprázdnit. Ve většině případů nepředstavuje pro oči žádné riziko. Léčit se doma i pomocí "babských rad". Dřív či později se nahromaděný hnis vyplaví a ranka se zahojí. Trvá-li problém déle než týden, je lépe vyhledat lékaře. Ten pravděpodobně předepíše mast s ATB či jinou léčbu.

Vhodná prevence

  • Udržujeme oči v čistotě - nemneme si oči špinavýma rukama.
  • Dbáme na dostatek spánku a zdravou výživu.
  • Konzumujeme často mrkev a jinou zeleninu s obsahem betakarotenu .

Rady a tipy babiček

  • Krapet zvláštní, ale údajně velmi účinné je použití vlastních slin. Na čistý prst naneseme trochu slin a ječné zrno potřeme - údajně do několika dní poté zmizí bez jakýchkoliv potíží.
  • Dalším pomocníkem jsou údajně kvasnice - přejeme dobrou chuť. Nicméně to zabírá rychle a jejich pojídání působí i jako prevence.
  • Třetí radou je pojídání ovoce a zeleniny s obsahem vitamínu B. To už zní určitě lépe než pojídání kvasnic
  • Čtvrtou radou je nanášet lehce naředěný šampon a jemně masírovat postižené víčko
  • A poslední radou moudrých babiček je zchlazování víčka za pomocí studených obkladů

Až vás bude ječné zrno trápit, dejte nám určitě vědět, která rada se vám osvědčila, případně pokud máte svůj vlastní tip, jak s tímto prevítem zatočit - napište nám.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články